Silesia Opole – Opis Kąpieliska

Silesia Opole Kąpielisko

Kąpielisko Silesia znajduje się na północy Opola, przy ul.Luboszyckiej, około 1 kilometr od północnej obwodnicy (połączonego ciągu dróg krajowych nr 45, 46 i 94). Staw jest bezodpływowy, zasilany deszczówką i wodami gruntowymi. Powstał w miejscu nieczynnego kamieniołomu marglu, stąd woda w nim jest bardzo czysta i przejrzysta, o charakterystycznym odcieniu turkusowym. Jest ona dosyć chłodna z powodu dużej głębokości (nawet do 17 metrów) oraz częściowego zacienienia przez otaczające staw skalne skarpy. Obecnie kąpielisko jest „półdzikie” i lekko zapomniane, ale plażowiczów w sezonie letnim nie brakuje. Potencjał tego miejsca jest ogromny, ale zarządca nie kwapi się z inwestycjami, brakuje toalet, punktów gastronomicznych, przebieralni, natrysków. Wstęp jest bezpłatny. Silesia jest miejscem popularnym także wśród wędkarzy.

Główny parking znajduje się od strony ulicy Kępskiej, jest on dosyć kiepskiej jakości. Można zaparkować też przy drodze, bliżej skrzyżowania Kępskiej z Luboszycką i podejść kawałek, ewentualnie można też zaparkować na poboczu gruntowej drogi bez nazwy, która ciągnie się wzdłuż zachodniego i północnego brzegu (łączy ona ul.Kępską z Luboszycką). Do Silesii można dojechać również rowerem z centrum Opola przy pomocy dwóch ścieżek rowerowych. Nieopodal są też 2 przystanki autobusowe.

Staw ma 1,54 kilometra obwodu i 9,5 hektara powierzchni. Główna, dwustronna, piaszczysta, 100-metrowa plaża znajduje się na półwyspie w centralnej części stawu. Jest tam niewielki pomost oraz w dwóch miejscach drewniane schodki, służące jako wejścia do wody. Są też zaniedbane, nieczynne budynki infrastruktury turystycznej, funkcjonującej tutaj dawniej, w czasach świetności Silesii. Kąpielisko obecnie jest nieoficjalne, czyli można się tam kąpać, ale na własną odpowiedzialność, nie ma ratowników (staw ma duże spady głębokości dosyć blisko od brzegu, więc nie zaleca się kąpieli osobom nieumiejącym pływać). Niestety, przy głównej plaży nie brakuje śmieci. Przez środek stawu, górą przeciągnięta jest linia energetyczna. Kilometr od Silesii, przy obwodnicy jest stacja benzynowa i restauracja McDonalds.

Na pozostałych częściach wybrzeża funkcjonują liczne dzikie plaże, jednakże dostęp do nich bywa utrudniony z powodu stromych, kamienistych skarp, ale jeżeli już uda się zejść nad wodę- mamy do dyspozycji „własne” miejsce nad czystą wodą.

Silesia jest bardzo ciekawym miejscem i szkoda, że jest tak 'zapomniane’ przez miasto. Ludzi w upalne dni jest średnia ilość, czyli niemało, ale też dużo mniej, niż np. na kąpielisku Bolko. Dosyć dużo jest osób pochodzenia 'wschodniego’. W niedalekiej odległości jest wiele innych letnich kąpielisk, np. Turawa, Jezioro Srebrne w Osowcu, Malina, Żwirek w Luboszycach, Nowe Siołkowice czy „Balaton” w Dobrzeniu Wielkim.


Silesia Opole – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top