Stawy i Ośrodek „Gwaruś” – Suszec

Gwaruś Suszec

„Gwaruś” to ośrodek rekreacyjny w Suszcu (między Żorami, a Pszczyną, na północno-wschodnim skraju lasu 'Baraniok’). Adres to ul.Baranowicka 60, Suszec. W sezonie wakacyjnym funkcjonuje tutaj kąpielisko z plażą. Ośrodek „Gwaruś” składa się z dwóch stawów (Dolnego i Górnego) oraz terenów rekreacyjnych, położonych wokół nich. Staw górny jest wędkarsko-spacerowy, dosyć płytki, nie wolno się w nim kąpać. Z kolei na północno-zachodnim wierzchołku stawu dolnego (południowego) funkcjonuje kąpielisko letnie i trójkątna, piaszczysto-trawiasta plaża o długości 90 metrów. Staw dolny ma 4,4 hektara powierzchni, około 840 metrów obwodu i średnią głębokość około 2,5 metra.

Przy ulicy Baranowickiej, nieopodal Stawu Dolnego znajduje się duży, bezpłatny parking. Praktycznie zawsze można znaleźć tam wolne miejsca. Terenem opiekuje się firma 'Musiolik’ (dzierżawca) oraz koło PZW nr114.

Najwięcej na „Gwarusiu” zazwyczaj jest wędkarzy, którzy bardzo chwalą sobie miejscowe łowiska (dużo ryb). Nie brak też rowerzystów, gdyż wokół znajdują się piękne lasy i ścieżki rowerowe. Kąpielisko jest tutaj mocno umowne, czyli teoretycznie obowiązuje zakaz kąpieli, ale w praktyce ludzie przy ładnej pogodzie chętnie się kąpią na własną odpowiedzialność (nie ma ratowników). Woda w stawie jest średniej jakości i czystości (jak na bezodpływowy zbiornik, to i tak jest dosyć czysta). Teren plaży od zachodu ogrodzony jest płotkiem (nie wiadomo po co), a przy samej plaży można w sezonie wypożyczyć rowerek wodny. Jest też przebieralnia oraz toalety z bieżącą wodą.

Za plażą znajdziemy bardzo urokliwy Ośrodek Rekreacyjny „Gwaruś”. Jest tam kilka knajp z żywnością i popitką (czynnych w zależności od pogody i pory) oraz bardzo duża liczba stołów, krzeseł i parasoli barowych. Nie brakuje atrakcji dla najmłodszych- dmuchańców, skakańców, mini-kolejki szynowej, boisk do koszykówki i siatkówki. Najciekawsze jest jednak mini-zoo z wieloma ciekawymi okazami: osiołkami, źrebakami, pawiami, kurami ozdobnymi, papugami czy królikami. Cały teren jest zadbany, monitorowany i co ważne- wszystko jest bezpłatne (poza artykułami w sklepach i automatach oraz wypożyczalnią rowerków wodnych). Niekiedy na terenie „Gwarusia” organizowane są różnorakie imprezy: festyny, koncerty, zloty motoryzacyjne, zawody wędkarskie, akcje charytatywne, warsztaty czy konkursy dla dzieciaków.


Gwaruś Suszec – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top