Jezioro Pogoria III
Pogoria 3 Plaża Kąpielisko

Jezioro Pogoria III w Dąbrowie Górniczej to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku dla ludzi z Zagłębia Dąbrowskiego, a także Górnego Śląska. Jezioro stworzone zostało w 1975 roku, wskutek kontrolowanego zalania nieczynnych wyrobisk piaskowych. Do tego czasu mieszkańcy regionu korzystali głównie z mniejszej i płytszej Pogorii I. Od czasu uruchomienia „trójki” – stała się ona najpopularniejszym miejscem wypoczynku mieszkańców naszego województwa. Jezioro ma około 2 kilometry kwadratowe powierzchni (prostokąt 2×1 km) oraz 6km obwodu. Maksymalna głębokość to około 17 metrów (na północy), ale zdarzają się też płycizny w centralnej części jeziora. Woda jest bardzo czysta, dzięki licznym małżom, które ją filtrują.

Infrastruktura towarzysząca jest bardzo dobra, znajdziemy tutaj wszystko co potrzebne (z wyjątkiem bazy noclegowej, która jest średniej jakości). Wokół Pogorii III istnieje dobrej jakości ścieżka rowerowa, niestety często bywa zatłoczona. „Życie plażowe” koncentruje się głównie na południu jeziora, w okolicach drewnianego molo. Właśnie tam jest główna plaża kąpielowa (w sezonie strzeże jej ratownik WOPR, działa też punkt medyczny) oraz bardzo dobra baza gastronomiczna (łącznie kilkanaście punktów – od kebabów, lodziarni, food-trucków, po dobrej klasy restauracje). W pobliżu znajdziemy wypożyczalnię kajaków, rowerów wodnych i łódek oraz parking na ponad 100 miejsc (płatny). W upalne weekendy otwierane są dodatkowe parkingi na polach przy ulicy Siewierskiej (również płatne), niestety bywają tutaj korki, sięgające nawet kilometra. Ponadto na południu Pogorii III znajdziemy place zabaw dla dzieci, a latem często odbywają się tutaj imprezy muzyczno-taneczne. Często organizowane są również wydarzenia sportowe – biegi, maratony, nordic-walking, wyścigi rowerowe, konkurencje pływackie, siatkówka plażowa i wiele innych dyscyplin.

Pogoria III – fotografie:

Na wschodzie jeziora, przy ulicy Zakładowej znajdziemy podłużny, darmowy parking – tam też dojazd jest najłatwiejszy. Obok prężnie działa przystań żeglarska. Pogoria III to jedno z najpopularniejszych miejsc do uprawiania sportów wodnych.  Są motorówki, łodzie, czółna, małe jachty, windsurfing. Odbywają się tutaj liczne zawody i regaty. Działa też klub nurkowy (woda jest czysta i dość głęboka, więc warunki do nurkowania są bardzo dobre). Zimą widywane są bojery, a także miłośnicy morsowania. Nie brakuje tu wędkarzy. Na wschodzie Pogorii III znajduje się mały „półwysep”, gdzie można zrobić ognisko oraz posiedzieć w leśnej chatce. Jezioro jest naprawdę godne polecenia, jedyne minusy to kiepski dojazd (zwłaszcza do głównej plaży – przez osiedlowe uliczki) oraz duże tłumy w upalne dni. W 2005 roku, w pobliżu uruchomiono także kolejną, czwartą Pogorię, którą opisano TUTAJ.

Pogoria III – infrastruktura:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top