Zalew Kluczbork

Zalew Kluczbork Kąpielisko Plaża

Zalew Kluczbork jest sztucznym jeziorem na rzece Stobrawie. Powstał stosunkowo niedawno, bo w latach 2009-2012. Pełni on role retencyjne, a także rekreacyjne. Jego powierzchnia to około 60 hektarów, a pojemność to około 1.5 miliona m3. Woda w Zalewie jest dosyć czysta i nadaje się do kąpieli. Główna plaża znajduje się na północno-wschodnim wierzchołku jeziora (na końcu ul.Letniskowej w miejscowości Ligota Górna). W sezonie letnim Zalew przyciąga wielu turystów i plażowiczów. Przy głównej plaży (po obu stronach ul.Letniskowej) funkcjonują dwa duże, bezpłatne parkingi- jeden utwardzony, a drugi 'ziemny’. Jest też przystanek autobusowy- rozkład jazdy znajduje się na jednym ze zdjęć poniżej. Oprócz atrakcji wypoczynkowych niekiedy organizowane są tutaj różnorakie imprezy, np. turniej siatkówki, pokazy ratownictwa, wyścigi na kajakach i łodziach, dmuchańce dla dzieci, koncerty, zloty motoryzacyjne i wiele innych.

Przy głównej plaży funkcjonuje jedna duża, stacjonarna restauracja. W ciepłe dni wakacyjne dodatkowo można spotkać tutaj przyczepy i food-trucki z fast-foodami, napojami, lodami, goframi i innymi przekąskami. Nieopodal można znaleźć 2 oryginalne 'budowle’, czyli drewniane sauny z widokiem na Zalew.

Sama plaża jest piaszczysta, bardzo pojemna, ma około 250 metrów długości i nawet w szczytowe dni sezonu każdy znajdzie dla siebie miejsce. Okolica jest zadbana i wysprzątana przez zarządcę (samorząd kluczborski). W wakacje terenu kąpieliska strzegą ratownicy WOPR. Można wypożyczyć kajak, rowerek wodny lub łódkę. Przy plaży są natryski i przebieralnie. Na północ od plaży (z drugiej strony wału) jest duża, trawiasta łąka, na której znajdziemy m.in. plac zabaw z ławeczkami, stołami, miejscem na ognisko, kilkoma urządzeniami siłowni zewnętrznej oraz trzema kamiennymi grillami.

Pozostałe części wybrzeża są spokojniejsze, jednak nie nadają się do kąpieli i plażowania, gdyż wyłożone są kamieniami (można tam jednak powędkować, lub posiedzieć nad wodą). We wschodniej części Zalewu są 2 bliźniacze, okrągłe wysepki. Przy południowym brzegu znajdziemy górkę widokową, która została usypana podczas budowy Zbiornika.

Wokół Zalewu istnieje niezłej jakości utwardzona ścieżka pieszo-rowerowa, umożliwiająca objechanie go wokół oraz odwiedzenie innych, ciekawych miejsc (np. sąsiedniego, urokliwego Parku Miejskiego w Kluczborku). Lokalny informator turystyczny chwali się, że w okolicach istnieje około 200km ścieżek rowerowych i ciągle budowane są kolejne. Niedaleko Zalewu w Kluczborku funkcjonuje Ośrodek (z letnim basenem) w Bąkowie.


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top