Staw Śmieszek w Żorach

Staw Śmieszek Żory

Staw „Śmieszek” znajduje się na północnym wschodzie Żor, przy ulicy Rybnej. Ma on około 9.5 hektara powierzchni, a linia brzegowa ma obwód 1700 metrów. W pobliżu stawu przebiega droga krajowa nr81 („Wiślanka”), umożliwiająca dogodny dojazd z okolicznych miast i powiatów. 1300 metrów od stawu położona jest główna stacja kolejowa w Żorach. W sezonie wakacyjnym przy stawie funkcjonuje kąpielisko z dwoma plażami. Teren podlega pod żorski samorząd (MOSiR), a w utrzymaniu pomaga koło wędkarskie. Nazwa „Śmieszek” wzięła się od nazwiska legendarnego młynarza, który prowadził tutaj dawniej swój biznes, a kąpielisko przy stawie funkcjonowało już pod koniec XIX wieku. Dzisiaj teren kąpieliska jest uporządkowany i wyremontowany, a plażowicze mają do dyspozycji liczne atrakcje, o czym niżej.

Przy „Śmieszku” znajduje się duży i bezpłatny parking, na ogół są tam wolne miejsca, ale w najbardziej gorące dni może być wypełniony. Inny, mniejszy parking jest z drugiej strony torów kolejowych, przy boisku KS Kleszczów. Kolejne parkingi są przy pobliskim, westernowym parku rozrywki dla dzieci 'TwinPigs’. Do „Śmieszka” łatwo można dojechać też rowerem.

Północny brzeg „Śmieszka” to tereny wędkarskie, gdzie istnieje kilkadziesiąt stanowisk do łowienia ryb. Cała wschodnia część „Śmieszka” to tereny dzikie i trudno dostępne. Infrastruktura kąpielowo-wypoczynkowa znajduje się przy południowo-zachodnim brzegu.

Plaże przy „Śmieszku” oficjalnie są dwie (wschodnia i zachodnia), ale de facto jest to jedna, piaszczysta plaża, przedzielona na pół pomostem wypożyczalni rowerków wodnych, kajaków i łódek. W sumie obie plaże mają około 160 metrów długości i 2500m2 powierzchni. Plaża „wschodnia” w sezonie wakacyjnym strzeżona jest przez ratowników (zwyczajowo w godzinach 10-19), a na wodzie rozciągnięto kolorowe liny z bojami, wyznaczające teren kąpieliska (podzielonego dodatkowo na 2 obszary – dla umiejących i nieumiejących pływać). Obok „wschodniej” plaży są „murowane”, porcelanowe i bezpłatne toalety z dostępem do bieżącej wody, a z boku są natryski. Na tyłach plaży funkcjonuje baza gastronomiczna, jej rozmiar zależny jest od pogody. W „zwykłe” dni jest to przyczepa z lodami i napojami oraz większy bar z parasolami. W upalne weekendy, gdy ludzi jest dużo- pojawiają się kolejne, mobilne punkty gastronomiczne. Plaża „zachodnia” nie jest strzeżona, ale jest na niej niemal 100% cienia z powodu licznych drzew. Za nią są ławeczki i piaszczyste boiska do siatkówki i piłki plażowej. Jest też wydzielone, murowane miejsce na ognisko.

Niekiedy (także poza sezonem) przy „Śmieszku” organizowane są różnorakie imprezy, np. koncerty, festyny, zloty motoryzacyjne, zabawy dla dzieci, konkursy sportowe czy akcje charytatywne. Cały teren kąpieliska jest monitorowany i oświetlony nocą. „Śmieszek” nie jest najwyższej klasy komercyjnym kąpieliskiem ze zjeżdżalniami i innymi  bajerami, ale miejsce jest całkiem urokliwe i warte odwiedzenia latem. Przede wszystkim jest bezpłatne, naturalne, uporządkowane i zadbane. Jeżeli ktoś woli teren zamknięty i wybetonowany- lepiej poczuje się na nieodległej „Żabce” w Łaziskach, z kolei wielbicielom przyrody i „Śmieszkowych” klimatów na pewno spodoba się również na pobliskim „Gwarusiu” w Suszcu czy „Łące” w Pszczynie.


Staw Śmieszek w Żorach – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top