Pogoria I – Opis kąpieliska

Pogoria I to zalew o wielkości 74 hektarów, położony na terenie Dąbrowy Górniczej, w sąsiedztwie Huty Katowice. Zalew powstał w czasie II Wojny Światowej, gdy prace na tutejszym wyrobisku piasku zostały porzucone, a zbiornik wypełnił się wodą z potoku Pogoria oraz wodami gruntowymi. Bardzo podobna jest historia powstania krakowskich Bagrów. W sezonie wakacyjnym na brzegach Pogorii I funkcjonuje popularne kąpielisko. Obwód zalewu to około 4400 metrów, średnia głębokość to 4.8 meta, a maksymalna głębokość to 8 metrów. Pogoria I jest najstarsza spośród wszystkich czterech zalewów Pogoria, jednakże nowsze Pogoria III oraz Pogoria IV to zalewy znacznie większe.

Główne kąpielisko znajduje się na północnym brzegu Pogorii I. Oficjalnie nazywa się ono „Plaża Miejska” (mimo, że leży w środku lasu i daleko jej do 'miejskich’ plaż typu Copacabana). Niektórzy nazywają ją też „Plaża Rybaczówka”, od nazwy pobliskiego ośrodka wypoczynkowego. Plaża ta jest piaszczysta (z elementami trawiastymi), z łagodnym zejściem do wody. Sama woda jest dosyć czysta, ale nie krystalicznie przejrzysta, jak to zwykle bywa w zalanych piaskowniach. Plaża ma około 160 metrów długości i 45 metrów szerokości, przy czym na jej tyłach rosną drzewa, między którymi również można biwakować w cieniu. Niestety, infrastruktura jest dosyć uboga (kiepskie toalety, licha gastronomia, dziki parking, brak natrysków i przebieralni, brak pomostu).

Przy plaży jest wydzielone kąpielisko (oznaczone kolorowymi bojami), strzeżone przez ratowników. Woda w tym miejscu jest regularnie badana przez sanepid. Na zewnątrz kąpieliska (poza bojami) również można pływać, ale już na własną odpowiedzialność. Klimat na plaży jest mieszany, ale raczej familijny. Najwięcej jest rodzin z dziećmi, nie brakuje też osób starszych, grillowców oraz młodzieży z odtwarzaczami muzycznymi (przy czym procentowy udział młodzieży jest dużo niższy, niż na modnej i bardziej 'odpicowanej’ Pogorii III).

Na tyłach plaży (między kąpieliskiem, a parkingiem) w sezonie wakacyjnym często funkcjonują mobilne obiekty gastronomiczne typu przyczepa czy food-truck, ich liczba zależy od pogody i dnia tygodnia- najwięcej jest w upalne weekendy, a w deszczowe lub chłodne dni powszednie często nie ma żadnego. Brakuje też lepszej jakości restauracji z kuchnią, są tu jedynie odgrzewane dania gotowe, lody, gofry i napoje. Nieopodal znajduje się mini-zoo z danielami oraz kilka toalet typu Toi-Toi i niestety są to jedyne bezpłatne sanitariaty w okolicy.

Na północny zachód od głównej plaży jest ośrodek Rybaczówka (ul.Pogoria 30), mający w ofercie m.in. miejsca noclegowe, bar oraz wypożyczalnię kajaków, łodzi i rowerów wodnych (są też lepsze toalety, niż plażowe Toi-Toie, ale tylko dla gości). Jak sama nazwa wskazuje- ośrodek jest całoroczny i skoncentrowany bardziej na wędkarzy i innych gości, a nie 1-dniowych plażowiczów.

Ludzi na głównej plaży jest na ogół mniej, niż np. na Pogorii III, co nie oznacza, że w najbardziej upalne dni nie ma tutaj tłumów. Wszystko zależy od pogody. Jeżeli na Pogorii I są tłumy, to na Pogorii III nie ma gdzie wcisnąć przysłowiowej szpilki. Poniższe fotografie były wykonywane w lipcowe, bardzo upalne środowe popołudnie. Jest to maksymalny tłum w 'zwykły’ dzień, jedynie w upalne weekendy jest on większy, niż na zdjęciach.

Poza główną plażą jest też kilka mniejszych i dzikich, na ogół wyludnionych. Na zachód od 'Rybaczówki’, aż do końca północnego wybrzeża jest wąski pas, gdzie w kilku miejscach można zejść do wody. Inna, niewielka plaża (widać ją na zdjęciu nr3) jest przy nowym osiedlu domków przy ul.Pogoria (koordynaty to 50.35802, 19.24214), ale tam prywatni właściciele tylnych działek ogrodzili je i teraz trzeba się przedzierać na plażę przez boczne ścieżki leśne.

Niemal całe południowe wybrzeże Pogorii I jest prywatne, ale funkcjonuje tam kilka ośrodków żeglarskich, pensjonatów, domków letniskowych na wynajem. Mają one własne plaże, pomosty i przystanie, jest też lepsza restauracja. Miejsca kąpielowe na tym terenie nie są ogólnodostępne, lecz trzeba być klientem wymienionych ośrodków. Jest to jednak jakiś pomysł na mini-wakacje.

Okolica zalewu to lasy (na części z nich utworzono użytek ekologiczny, są tam też młaki i torfowiska na terenach nie do końca zalanych wodą). Pogoria I jest miejscem bardzo cenionym przez wędkarzy.

Podsumowując- Pogoria I jest ciekawym miejscem na spędzenie wolnego czasu, ale infrastruktura przy głównej plaży jest dosyć uboga. Jeżeli komuś wystarczy woda i plaża to spodoba mu się, jednak jeżeli ktoś potrzebuje czegoś więcej, to może poczuć się zawiedziony. Przydałyby się tutaj inwestycje w nawierzchnię parkingu oraz alejek spacerowych, oświetlenie, toalety i gastronomię oraz pomost.

Dojazd i parkingi

Dojazd samochodowy jest niezły, w pobliżu (niecały 1km od plaży) jest węzeł ekspresówki S1, a na kąpielisko wjeżdża się od strony ul.św.Antoniego. Główny, dziki, bezpłatny, dosyć duży, ale nierówny parking znajduje się na tyłach głównej plaży (między nią, a towarową linią kolejową z Ząbkowic do Łagiszy, adres to ul.Pogoria 41). W mocno upalne dni, gdy termometr wskazuje ponad 30 stopni (zwłaszcza w popołudnia oraz weekendy) bywa on przepełniony, ale w dni chłodniejsze oraz rano (i poza sezonem kąpielowym) wolne miejsca zawsze będą. Klienci 'Rybaczówki’ mogą wjechać na teren ośrodka i zaparkować tam. Inny, niewielki parking jest przy budynkach o adresie Pogoria 13 (z literkami od e do g). Można też zaparkować samochód z drugiej strony zalewu, przy ul.Żeglarskiej, gdzie jest kilka poszerzonych pobocz.

Przy ul.św.Antoniego są dwa przystanki autobusowe, z których dosyć często kursują różne autobusy miejskie.

Obok południowego wierzchołka zalewu jest przystanek kolejowy Dąbrowa Górnicza Pogoria (leżący na głównej trasie Kolei Śląskich z Gliwic do Częstochowy), aczkolwiek obsługiwany jest on głównie w sezonie letnim (w pozostałe miesiące pociągi przejeżdżają bez zatrzymania). Jest z niego blisko do ośrodków przy ul.Żeglarskiej, ale do głównej plaży około 2km. Niewiele dalej od plaży (2.3km) jest stacja Ząbkowice, gdzie zatrzymują się wszystkie pociągi osobowe.


Pogoria I – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

1 thought on “Pogoria I – Opis Kąpieliska”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top