Pływalnia Letnia Sosnowiec (Park Sielecki)

Pływalnia letnia 'Sielec’ znajduje się w Sosnowcu przy ul. 3-go Maja 41, na północnym krańcu parku Sieleckiego, w sąsiedztwie rzeki Przemszy, starego Stadionu Zimowego i Zamku Sieleckiego. Obiekt zarządzany jest przez sosnowiecki MOSiR. 18-hektarowy teren kąpieliska jest ogrodzony, a wstęp jest płatny. Ceny biletów oscylują pomiędzy niskimi i średnimi, są też różne zniżki dla młodzieży i mieszkańców Sosnowca, a 3-4 godziny przed zamknięciem cena jest jeszcze obniżana. Kąpielisko funkcjonuje w tym miejscu już od wczesnego PRLu, ale od tego czasu było kilkukrotnie przebudowywane i remontowane (aczkolwiek kolejny remont bardzo by się przydał). Na kąpielisku są 3 niecki basenowe: duża (olimpijska), średnia (na górce) oraz brodzik dla dzieci.

Duży basen ma 50m długości i około 40m szerokości (jego wschodni brzeg ma nieregularny kształt). Na drugim brzegu są 5-stopniowe trybuny dla kibiców, mogące pomieścić kilkaset osób. Do dużego basenu uchodzi kilkudziesięciometrowa zjeżdżalnia wodna. W basenie jest charakterystyczny 'półwysep’, który służy za stanowisko dla ratowników.

Basen średni, położony na wzniesieniu ma długość 32 metry, a szerokość (w zależności od miejsca) od 23 do 33 metrów. Na jego brzegu jest podwójna skocznia se stanowiskami na wysokości 3 oraz 5 metrów. Skoki odbywają się pod nadzorem ratowników. Woda z racji skoczni jest tu bardzo głęboka, aż na 4 metry.

Trzecia niecka to brodzik dla najmłodszych, również o nieregularnym kształcie (w najszerszym miejscu ma 14 na 17 metrów). Jego głębokość to około 40cm. W brodziku jest fontanna, grzybek wodny i dwie zjeżdżalnie (mała i większa).

Woda we wszystkich basenach jest czysta, filtrowana i badana przez sanepid.

Wokół dwóch większych basenów jest nawierzchnia z betonowej kostki, a wokół brodzika- tartan. Cała okolica basenów to trawiasta „plaża”. Jest tam kilka pojedynczych drzew, dających cień. Obok basenów są 3 miejsca z natryskami oraz 3 'nogomyjki’.

Infrastruktura 'towarzysząca’ na kąpielisku jest następująca: W głównym budynku są przebieralnie, toalety, umywalnia i prysznice oraz pokój dla matki z dzieckiem, ponadto na krańcu 'plaży’ są 3 toalety typu Toi-Toi. Przy wejściu można wypożyczyć (odpłatnie) leżak oraz skorzystać z szafki depozytowej na kluczyk (bezpłatnie). Jest tam też parking rowerowy, dwa drążki kalisteniczne i kamienny stół do ping-ponga. Na tyłach kąpieliska są boiska do koszykówki, piłki nożnej i siatkówki. Na końcu głównego budynku funkcjonuje stacjonarny bufet. Można w nim kupić m.in. lody, hamburgery, zapiekanki, słodycze i inne przekąski oraz napoje bezalkoholowe (lemoniada, granita, kawa mrożona, herbata i inne). Ponadto na kąpielisku funkcjonują bary mobilne typu food-truck, ale ich liczba i asortyment jest zmienny (zależny od pogody i dnia tygodnia). Przeciętnie są 2 takie bus-bary, ale w upalne weekendy bywa ich więcej, z kolei w deszczowe i chłodne dni są one nieczynne.

W godzinach otwarcia obiektu przebywa na nim kilkanaście osób z obsługi: ratownicy, ochroniarze, kasjerzy, sprzedawcy gastronomii i pracownicy gospodarczy. Jest też monitoring, internet Wi-Fi, a po zmierzchu oświetlenie. Na terenie kąpieliska obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i innych środków odurzających oraz zakaz wprowadzania zwierząt. Palenie tytoniu niby też jest zabronione, ale można to robić gdzieś z boczku. Po opuszczeniu terenu kąpieliska niestety nie można wrócić z powrotem na ten sam bilet, chyba że dogadamy się z kasjerami.

Kąpielisko jest dobrze skomunikowane, leży przy jednej z głównych ulic Sosnowca. W pobliżu krzyżują się dwie linie tramwajowe (wzdłuż ulic 3-go Maja oraz Narutowicza) oraz są przystanki autobusowe. Parking przy samym kąpielisku jest niewielki i przeznaczony tylko dla pracowników (szlaban). Najbliższe bezpłatne miejsca postojowe są wokół bloków przy ul.Zamkowej, przed wejściem do hali lodowiska, lub z drugiej strony ulicy 3-go Maja (obok kościoła, ul.Skautów).

Podsumowując, pływalnia Sielec jest miejscem popularnym i godnym polecenia, jest to zresztą największy i najpopularniejszy tego typu obiekt w całym Zagłębiu. Wielkość basenów jest duża, a gastronomia i infrastruktura poprawna. Przydałoby się tutaj zrobić remont, ale tragedii pod tym względem (jeszcze) nie ma. Minusem jest hałas z pobliskiej, ruchliwej ulicy oraz duża liczba ludzi w najbardziej upalne dni (trochę spokojniejsze, ale też dużo mniejsze kąpielisko jest na Niwce).


Kąpielisko letnie Sosnowiec-Sielec – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

2 thoughts on “Pływalnia Letnia Sosnowiec (Park Sielecki) – Opis kąpieliska”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top