Zielona – Kalety
Kalety to niespełna 9-tysięczne miasto w powiecie tarnogórskim, w połowie drogi między Katowicami i Częstochową- do obu tych miast jest około 32km w linii prostej. Do Tarnowskich Gór jest 14km, a do Lublińca 23km. We wschodniej części Kalet znajduje się kompleks wypoczynkowy „Zielona”, składający się z dwóch jezior oraz otaczającej ich infrastruktury rekreacyjno-kąpielowo-noclegowej. Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny (nie licząc oczywiście ośrodków noclegowych). Jeziora są tutaj dwa (między nimi jest wąski pas lądu, służący za ścieżkę spacerowo-rowerową), oba 'korzystają’ z wód rzeki Mała Panew. Pierwsze jeziorko (zachodnie, dolne) ma powierzchnię około 14 hektarów i obwód około 1800 metrów. Na jego terenie znajduje się kilka niewielkich wysp, a na jednej z nich stoi ciekawy, drewniany wiatrak. Jezioro powstało już w XIV wieku w wyniku zalania odkrywkowego wyrobiska rud żelaza wodami pobliskiej Małej Panwi. Drugie jezioro (wschodnie, górne) jest trochę większe, ma około 33 hektary i długość wybrzeża około 3600 metrów. Jest też dużo młodsze- powstało w latach 70-tych XX-go wieku po wybudowaniu niewielkiej zapory, spiętrzającej wodę. Wschód jeziora górnego to dzikie i zarośnięte rozlewiska Małej Panwi i Potoku Ligockiego. Woda w obu zalewach jest dosyć czysta, aczkolwiek we wschodnim ma ciekawy, zielonkawy kolor. Wokół obu jezior rozlegają się piękne, ogromne lasy (z dużym udziałem drzew iglastych), gdzie znajdziemy mnóstwo ścieżek spacerowo-rowerowych (w tym jedną 9-kilometrową, oznakowaną kolorem zielonym). Lasy te są bardzo popularne wśród grzybiarzy, którzy jesienią całymi hordami przeczesują runo w poszukiwaniu przysmaków. Przy jeziorze górnym rozpoczyna się urokliwa, leśna ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Do Bobrów”.
Nad jeziora istnieją dwa niezależne wjazdy samochodowe, oba od ul.Tarnogórskiej (DW908). Wjazd północny jest od strony ul.Owocowej, gdzie znajduje się duży parking. Wjazd południowy przebiega ulicą Stawową, a miejsca parkingowe są przy dużej altanie grillowej lub wzdłuż ulicy (wtedy należy przejść mostkiem przez rzekę). W Kaletach znajduje się też stacja kolejowa, gdzie kursują liczne pociągi osobowe na trasie z Katowic do Lublińca i Wielunia, ale stacja leży w centrum miasta, aż 7km od kąpieliska (Kalety to powierzchniowo bardzo duże miasto o niskim zagęszczeniu ludności, a sama dzielnica Zielona posiada, cytując wikipedię: „Brak styczności z Kaletami właściwymi„.
Jezioro zachodnie (dolne) leży kilkadziesiąt metrów na północ od rzeki Małej Panwi, ale nie ma tu bezpośredniego przepływu. Co ciekawe- Mała Panew w tym miejscu jest jeszcze skromną i niepozorną rzeczką, ale w dalszym biegu jest już dużą rzeką, na której utworzono np. potężne Jezioro Turawskie. Główna infrastruktura jeziora dolnego jest na jego południowym brzegu. Znajdziemy tam około 100-metrową, piaszczystą plażę z dzikim kąpieliskiem (bez ratownika, kąpiel na własną odpowiedzialność- większe kąpielisko jest przy drugim jeziorze, opis niżej). Wokół plaży są ławeczki, altanki, kosze na śmieci, siłownia plenerowa i boisko do siatkówki plażowej. Jest też kapliczka św.Jana Nepomucena i restauracja o standardzie 'weselnym’, a także domki kempingowe do wynajęcia. Pozostałe części jeziora dolnego nie nadają się do kąpieli (zarośla), aczkolwiek posiadają one wysokie walory krajobrazowe i warto jeziorko obejść dookoła.
Przez jezioro wschodnie (górne) przepływa Mała Panew, a w południowo-zachodnim rogu znajdziemy niewielką zaporę, regulującą poziom wody. Główna plaża kąpielowa znajduje się na półwyspie przy północnym brzegu zalewu. Półwysep jest charakterystyczny, o kształcie trójkąta równobocznego, z bokiem długości około 60 metrów. Przy plaży znajdziemy wydzielone, oznaczone bojami kąpielisko oraz wypożyczalnię kajaków, łódek i rowerków wodnych, a także przebieralnię. W ciepłe dni pieczę nad terenem sprawuje ratownik. Ludzi na ogół jest tu dużo więcej, niż na kąpielisku przy drugim zalewie. Na północ od plaży (na wschodnim końcu ulicy Owocowej) funkcjonuje 'Ośrodek Wczasowy Zielona’, oferujący miejsca noclegowe w domkach o różnych standardach. Położony jest on w całości w gęstym lesie. Jest tam też restauracja.
Jeziora w Kaletach (wraz z okolicą) są miejscem urokliwym i zadbanym, godnym polecenia na jedno, lub nawet kilkudniowy wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Jeżeli ktoś lubi większe akweny, to niedaleko Kalet znajdują się duże zalewy: Chechło-Nakło, Przeczyce, Poraj i Pogoria IV.
Zielona-Kalety: fotografie:
Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:
- Bąków (koło Kluczborka): Basen
- Bieruń: Jezioro Łysina
- Bolęcin (koło Chrzanowa): Gliniak
- Bytom: Pływalnia odkryta Kachla
- Chechło-Nakło (koło Tarnowskich Gór): Zalew
- Chrzanów-Trzebinia: Jezioro Chechelskie
- Częstochowa: Zalewy Adriatyk-Bałtyk-Pacyfik
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria I
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria III
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria IV (Kuźnica Warężyńska)
- Dobrzeń Wielki (koło Opola): Balaton
- Dzibice-Kostkowice (koło Zawiercia): Jeziora
- Dziergowice (koło Kędzierzyna-Koźla): Piaskownia
- Gliwice: Jezioro Czechowickie
- Gliwice: Jezioro Dzierżno Duże
- Gliwice: Kąpielisko Leśne
- Grodziec (koło Ozimka): Zatoka Bajka
- Jaworzno: Sosina
- Kalety: Zielona
- Kamień Śląski: Basenik
- Katowice: Borki
- Katowice: Bugla
- Katowice: Dolina Trzech Stawów
- Katowice: Morawa
- Katowice: Basen Rolna
- Katowice-Mikołów: Starganiec
- Kluczbork: Zalew
- Kłobuck: Zakrzew
- Korzonek (Koło Kędzierzyna-Koźla): Akwen
- Kraków: Bagry
- Kraków: Przylasek Rusiecki
- Kraków: Zakrzówek
- Kroczyce (koło Zawiercia): Basen bezpłatny
- Kuźnia Raciborska: Ośrodek 'Wodnik’
- Leśnica (koło Góry św.Anny): Kąpielisko
- Luboszyce (koło Opola): Ośrodek Żwirek
- Łaziska Górne: Żabka
- Mikołów: Basen Planty
- Mnichus (koło Ozimka): Staw Leśny
- Mysłowice: Stawy Hubertus
- Mysłowice: Park Słupna
- Myślina (koło Ozimka): Piaskownia
- Nowe Siołkowice (koło Opola): Przystań wodna
- Olza (koło Wodzisławia): Ośrodek wypoczynkowy
- Opole: Bolko
- Opole: Malina
- Opole: Piast
- Opole: Silesia
- Osowiec (koło Turawy): Jezioro Srebrne
- Pławniowice-Niewiesze (koło Gliwic): Jezioro
- Poraj (koło Częstochowy): Zalew
- Przeczyce-Boguchwałowice (koło Siewierza): Jezioro
- Pszczyna: Łąka
- Rogoźnik: Jeziora
- Rybnik: Basen letni Chwałowice
- Rybnik: Kąpielisko Kamień
- Rybnik: Kąpielisko Pniowiec
- Rybnik: Ruda
- Siamoszyce (koło Zawiercia): Zalew
- Siemianowice Śląskie: Basen Pszczelnik
- Sosnowiec: Kąpielisko Niwka
- Sosnowiec: Kąpielisko Sielec
- Sosnowiec: Stawiki
- Stare Olesno (koło Kluczborka): Ośrodek Anpol
- Suszec (koło Żor): Gwaruś
- Trzebinia: Balaton
- Turawa: Jezioro
- Tychy: Paprocany
- Wodzisław Śląski: Balaton
- Zabrze: Kąpielisko Leśne
- Zdzieszowice: Kąpielisko Miejskie
- Żarki (koło Myszkowa): Basen bezpłatny
- Żarki-Letnisko (koło Myszkowa): Jeziorko
- Żory: Staw 'Śmieszek’
Najlepsze kąpielisko na północ od Chechła 😀 Nawet z Częstochowie i okolicach nie ma lepszego.