Jezioro Chechelskie (na granicy Trzebini i Chrzanowa)

Jezioro Chechelskie

Jezioro Chechelskie znajduje się w zachodniej Małopolsce, na skraju puszczy Dulowskiej i na granicy trzech miejscowości: Trzebini, Chrzanowa i Piły Kościeleckiej. Ma ono około 33 hektary powierzchni (przy czym większość stron internetowych podaje, że ma ponad 50ha, ale nie wiem jak oni to liczyli). Długość linii brzegowej to 2,44km. Jezioro położone jest przy autostradzie A4 (węzeł Trzebinia-Chrzanów A4/DK79), w połowie drogi między Krakowem, a Katowicami. Przez Jezioro przepływa rzeka Chechło (do której chwilę wcześniej wpada rzeczka Myślachówka), a także wpływa do niego strumyk Młoszówka.

Jezioro Chechelskie (nie mylić ze zbiornikiem Nakło-Chechło koło Tarnowskich Gór, bo to dwa różne akweny) jest sztucznym zbiornikiem zaporowym, który powstał w roku 1964. Ma on kształt trójkąta równobocznego. Główna infrastruktura turystyczno-wypoczynkowa (o której niżej) znajduje się przy północno-zachodnim wierzchołku jeziora. Cały zachodni brzeg to betonowo-ziemna zapora, a brzeg południowy i północno-wschodni to miejsca dzikie, zawłaszczone przez naturę, z licznymi rzadkimi okazami ptactwa i roślinności wodnej.

Wstęp na teren kąpieliska jest bezpłatny, podobnie jak dwa duże parkingi. Pierwszy (bardziej zatłoczony) jest zlokalizowany przy północno-zachodnim wierzchołku Jeziora, od strony Trzebini (boczna ulica bez nazwy od strony ul.Głowackiego). Stamtąd najbliżej jest do plaży. Niedaleko (bliżej ul.Głowackiego) jest drugi, duży parking (łącznie na obu zmieści się 150 samochodów). Gdyby na obu z nich nie było wolnych miejsc- od strony Chrzanowa funkcjonuje trzeci, utwardzony parking na 102 samochody, obok południowo-zachodniego wierzchołka Jeziora (skrzyżowanie ulic Głowackiego, Topolowej i Magnoliowej). Tam znajdą się wolne miejsca nawet w najbardziej szczytowe weekendy wakacyjne.  Do plaży z tego parkingu jest około 800 metrów, przez zaporę wzdłuż zachodniego brzegu. Obok tegoż parkingu jest przystanek autobusowy „Chrzanów Chechło Kąpielisko”, ścieżka rowerowa z Chrzanowa oraz swego rodzaju park z dosyć dziwnymi obiektami drewnianymi, np. wieżą widokową, pomostem, ławkami – patrz zdjęcia niżej. Kilkanaście kolejnych (dzikich, ale legalnych) miejsc parkingowych jest na poboczu ulicy Topolowej, na samej granicy Chrzanowa z Piłą Kościelecką.

Główna (i de facto jedyna) plaża kąpielowa znajduje się na północno-wschodnim krańcu Jeziora. Ma ona około 200 metrów długości i dzieli się na kilka „stref”. Zachodnia część jest położona wśród drzew, dalej na wschód jest około 50 metrów piasku, następnie jest 50 metrów trawy, a wschodnia część to wąski pas między wodą, a budynkiem z barem i wypożyczalnią sprzętów pływających. Na obu końcach plaży zbudowano spacerowo-wypoczynkowe pomosty, służące też za miejsce cumowania łodzi. Plaża w sezonie jest strzeżona przez ratowników. Woda w Jeziorze jest średniej jakości- nie jest to kryształ, ale nie jest to też żur, spokojnie można się kąpać (chyba, że sanepid w danym okresie stwierdzi inaczej).

Obok plaży funkcjonuje dosyć bogata, sezonowa infrastruktura. Jest niewielka tężnia solankowa, siłownia plenerowa, boiska do siatkówki plażowej, toalety (bezpłatne, murowane, z bieżącą wodą), przebieralnie, plac zabaw, platforma widokowa i dwie drewniane wieże widokowe, prysznice, ławeczki, parking dla rowerów, kosze na śmieci, utwardzone alejki oraz wspomniana wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych. Wszystko bardzo zadbane, wyremontowane i wysprzątane.

Na północ od plaży funkcjonuje bogata strefa gastronomiczna, która w szczycie sezonu składa się z kilkunastu barów, kiosków i food-trucków. Na wschodzie plaży jest jeszcze jeden duży bar „Bunkier” z mini-salonem gier.

Za plażą, w lesie funkcjonuje ogrodzony ośrodek wypoczynkowy, w którym odpłatnie można wynająć miejsca noclegowe (domek kempingowy lub „Brdę”), albo też zaparkować kampera. Jezioro Chechelskie jest godne polecenia na wakacyjny wypoczynek. Liczba ludzi na terenie obiektu jest „przeciętna” (zależy to głównie od pogody), na pewno jest ich mniej (na metr kwadratowy) niż na pobliskim Balatonie. Poniższe zdjęcia robione były w wakacyjną niedzielę przy temperaturze 33 stopnie, czyli w najbardziej szczytowy dzień całego roku.


Jezioro Chechelskie – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top