Staw Leśny Mnichus – Opis Kąpieliska

Staw Mnichus

Staw Mnichus położony jest w gęstym lesie iglastym, między miejscowościami Mnichus i Myślina na wschodniej Opolszczyźnie, nieopodal Ozimka. Powstał w nieczynnym wyrobisku piasku. Miejsce jest mało znane i bardzo spokojne. Irena Santor kiedyś śpiewała, że „już nie ma dzikich plaż„, ale widocznie nigdy tu nie była. Staw ma trójkątny kształt o obwodzie około 930 metrów i powierzchni 4,6 hektara. Infrastruktura turystyczna praktycznie tutaj nie istnieje- nie ma toalet, barów, ratowników, placów zabaw, ani nawet ławek czy koszy na śmieci.

Staw jest dosyć płytki, przeciętnie wody jest do kolan/pasa (w zależności od opadów), więc nie wchodzi w grę nurkowanie czy pływanie w stylu „olimpijskim”, ale „potaplać” czy poleżeć plecami na wodzie jak najbardziej się da. Dno jest dosyć muliste i przy dużym pechu można trafić na coś ostrego (np. haczyk wędkarski), więc nie zaszkodzi ubrać obuwia do snorkelingu. Sama woda jest dosyć czysta i przejrzysta. „Plaże” znajdują się od północnej i zachodniej strony, z kolei południe jest zarośnięte i niedostępne.

Dojazd nad staw jest dosyć nieoczywisty, nie ma żadnej głównej drogi ani drogowskazów. Można jednak skorzystać z dróg bocznych lub leśnych dróg pożarowych. Pierwsza prowadzi od północy, zaczyna się przy DK46 w Myślinie, po zachodniej stronie mostu nad rzeką Myśliną, obok piaskowni. Inna (południowa) droga zaczyna się przy DK463 w okolicy agroturystyki o adresie „Myślinka 7”- jedziemy na północ, również wzdłuż rzeki Myśliny. Trzecia droga prowadzi przez sąsiednie kąpielisko Myślina i mostek nad rzeką, od strony ul.Parkingowej, ale tam w sezonie letnim niekiedy pobierane są opłaty za wstęp.

Atutów stawu Mnichus jest kilka. Przede wszystkim jest tam mało ludzi, nawet w najbardziej upalne weekendy (dla porównania: zdjęcia na dole artykułu oraz zdjęcia pobliskiego kąpieliska Zatoka Bajka robione były w ten sam dzień- sierpniową i upalną sobotę, już na pierwszy rzut oka widać różnicę w ilości plażowiczów). Drugim atutem jest cień i ładny zapach lasu iglastego. Trzecim atutem (choć niektórzy mogą traktować to jako wada) jest totalna „dzikość”. Nie ma tam sklepów, hałasu, policji, naciągaczy, nie trzeba też za nic płacić. Niestety nie ma też ani oświetlenia, ani ławek, ani nawet koszy na śmieci, więc wszystko należy zabrać ze sobą. Wokół stawu jest droga leśna, umożliwiająca objechanie go samochodem (na pierwszym biegu, ale jednak).


Staw Leśny Mnichus i okolice – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

1 thought on “Staw Leśny Mnichus – Opis Kąpieliska”

  1. Ciekawe opisy godne przeczytania i wybrać okolice, które są w zasięgu zamieszkania , przynajmniej wszystko w jednym miejscu i czytelne Andrzej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top