Kąpielisko Bagry w Krakowie

Bagry to 32-hektarowy staw (zalane wyrobisko żwiru), położony w dzielnicy Podgórze (konkretniej: Płaszów). Latem funkcjonuje tutaj najpopularniejsze kąpielisko w mieście, przyciągające tysiące amatorów plażowania, kąpieli i pływania na różnorakich sprzętach wodnych. Zbiornik powstał niejako 'przypadkowo’ pod koniec okupacji niemieckiej. W czasie II Wojny  Światowej wydobywany był tu żwir na masową skalę, ale na wieść o nadciągającej Armii Czerwonej w roku 1944 Niemcy uciekli na zachód, zostawiając cały sprzęt na pastwę losu (m.in. koparki, po niemiecku Bagger, stąd nazwa). W porzuconym zbiorniku jeszcze przez pewien czas działały niemieckie pompy, transportujące do Wiłsy gruntową wodę, która zalewała Bagry, ale ostatecznie zdecydowano, że żwir nie będzie tutaj więcej wydobywany i pompy wyłączono w 1945 roku. Wyrobisko szybko wypełniło się wodą, stając się jednym z największych zbiorników wodnych na terenie Krakowa. Od razu też pojawili się wędkarze oraz wielbiciele kąpieli, a z czasem zaczęto stopniowo rozbudowywać infrastrukturę rekreacyjną i gastronomiczną. Głębokość maksymalna Bagrów to 11 metrów, a średnia- 6 metrów. Zarządcą jest krakowski samorząd (konkretnie: gmina miejska).

Obecnie Bagry to 2 oficjalne kąpieliska (oba położone we wschodniej części zalewu) z piaszczystymi plażami, ratownikami i badaniami wody przez sanepid. Zejścia do wody z obu plaż są łagodne, bez ostrych i stromych spadów. Do plaż 'oficjalnych’ dochodzi niezliczona liczba plaż 'dzikich’, rozsianych po całym obwodzie zalewu. Woda w Bagrach jest typowa dla wszystkich żwirowni, czyli dosyć czysta, ale niezbyt przejrzysta. Na całym obwodzie zbiornika jest ścieżka (częściowo utwardzona), umożliwiająca obejście go wokół, lub objechanie rowerem. Infrastruktura Bagrów była rozbudowywana stopniowo przez całe dekady. Źródła finansowania inwestycji w okolicy Bagrów były różne, od funduszy miejskich i państwowych, przez budżet obywatelski, aż po inwestycje prywatne. Wybrzeże Bagrów pod względem infrastruktury letniej można podzielić na 2 strefy: turystyczno-rekreacyjną (ulokowaną we wschodniej części zalewu) oraz 'dziką’ (obejmującą jakieś 75% obwodu stawu, głównie południowy i zachodni brzeg).

Strefa „rekreacyjna” rozpościera się między wschodnim krańcem ulicy Kaczej, a ulicą Bagrową i kładką nad linią kolejową. Na tym odcinku istnieją dwa 'oficjalne’, piaszczyste, strzeżone przez ratowników kąpieliska, a pomiędzy nimi jest strefa żeglarzy i harcerzy.

Między ulicami Kaczą i Kozią znajduje się główne kąpielisko, zwane oficjalnie „Bagry II”. Plaża (piaszczysta) ma około 175 metrów długości i zmienną szerokość (od 10 do 25 metrów). Na niej są dwa drewniane pomosty, prowadzące do wody. Za plażą jest asfaltowa aleja spacerowa, a z drugiej jej strony częściowo zacienione trawniki, które w tłoczne dni pełnią rolę „plaży przedłużonej”. Na tyłach głównej plaży jest bardzo bogata infrastruktura, a konkretnie: dwa piaszczyste boiska do siatkówki, boisko trawiaste do piłki nożnej, boisko tartanowe do koszykówki, przebieralnie, place zabaw, toalety (typu toi-toi oraz na tyłach boisk lepsze, a także bezobsługowe-płatne), parkingi rowerowe, siłownia plenerowa, leżaki, hamaki, ławki, kosze na świeci, oświetlenie. Ponadto w sezonie działają tu liczne sezonowe punkty gastronomiczne (w szczytowe dni kilkanaście budek, przyczep, rikszy i food-trucków) z fast foodami, napojami, słodyczami, lodami i innymi przekąskami. Jest też jedna większa restauracja, specjalizująca się w burgerach. Ponadto w okolicznych blokach są „zwykłe”, całoroczne sklepy spożywcze.

Druga, trochę mniejsza (ale także bardzo popularna) plaża o nazwie „Bagry Wschód” znajduje się (jak sama nazwa wskazuje) na wschodnim brzegu zbiornika. Jest również piaszczysta i strzeżona przez ratowników oraz sanepid, jej długość to około 135 metrów. Podobnie jak w przypadku pierwszej plaży- tyłami przebiega asfaltowa aleja, a za nią jest wielka plażo-łąka. Są na niej przebieralnie, toalety i kilka punktów gastronomicznych (największy z nich to pizzeria 'Peron Bagry’). Nieopodal przebiega wysoka linia energetyczna oraz zaczyna się kładka nad torami kolejowymi, prowadząca na południową ich stronę.

Między dwoma opisanymi plażami jest wiele ciekawych obiektów. Przede wszystkim są tam liczne kluby żeglarskie, przystanie, stanice i pomosty do cumowania łodzi. Można tam wypożyczyć kajak, łódkę i rowerek wodny. Jest też tzw. „cypel” (wstęp płatny) z niestrzeżonym kąpieliskiem, gdzie na ogół ludzi jest bardzo mało (w porównaniu z zatłoczonymi plażami). W charakterystycznym budynku klubu żeglarskiego „Horn” jest beczkowa sauna, miejsca noclegowe oraz jedna z lepszych restauracji w okolicy (menu jest bardzo zróżnicowane). W pobliżu 'Horna’ jest również kilka mniejszych punktów gastronomicznych, głównie z lodami i goframi (w sumie wokół Bagrów wszystkich punktów, sprzedających jedzenie jest w szczycie sezonu ponad 30, co deklasuje inne duże krakowskie kąpieliska, jak Zakrzówek czy Przylasek Rusiecki, gdzie takich miejsc jest raptem kilka). U stylu ulic Bagrowej, Koziej i Sudeckiej jest park, w którym znajdziemy m.in. tężnię solankową, flowpark i pumptrack (wszystko bezpłatne).

Oprócz atrakcji „indywidualnych” przy Bagrach często organizowane są większe wydarzenia, głównie imprezy i zawody żeglarskie, ale też koncerty, festyny, kursy, warsztaty, zloty motoryzacyjne, zbiórki charytatywne, a zimą miejsce popularne jest wśród krakowskich 'morsów’.

Cała reszta wybrzeża Bagrów (po zewnętrznych stronach obu plaż) to tereny naturalne i spokojne. Są tam liczne, niewielkie, trawiaste 'dzikie’ plaże, czyli luki w zaroślach, wykorzystywane także przez wędkarzy. Zwłaszcza południowy brzeg (między stawem, a linią kolejową) jest bardzo spokojny i wyludniony, bo tam nie ma nawet miejsca na żadne inwestycje. Przy południowo-zachodnim wierzchołku Bagrów jest plaża naturystów.

Tereny zachodnie i północno-zachodnie (od strony ul.Żołnierskiej i Batki) są półdzikie, tzn. dosyć spokojne, ale niestety coraz bardziej zabudowywane przez deweloperów mieszkaniowych, więc w przyszłości pewnie staną się tłoczne i zabetonowane. Przy północnym brzegu jest Wakepoint Bagry, czyli wyciąg drążkowy z torem dla sympatyków deski surfingowej. W jego pobliżu jest wiele 'dzikich’ plaż, a kolejne znajdują się kawałek na wschód, na charakterystycznym półwyspie.

Przy Bagrach są wydzielone dwa miejsca do kąpieli zwierząt- jedno na środku północnego brzegu, między półwyspem a brzegiem (na południe od budynku Batki 26), drugie w południowo-wschodnim rogu zbiornika (nieopodal Pizzerii Peron).


Dojazd i Parkingi

Na Bagry można dotrzeć wieloma różnymi metodami. Najlepiej oczywiście rowerem. Przystanki tramwajowe i autobusowe są przy ul.Lipskiej oraz na estakadzie przy dworcu Płaszów, jednak od nich do kąpieliska jest jeszcze kawałek. Najbliższy przystanek kolejowy to Kraków Prokocim, trzeba z niego przedostać się przez tereny kolejowe (ul.Kosiarzy) i kładkę nad linią kolejową, która kończy się przy wschodniej plaży (w sumie od wyjścia z pociągu do plaży jest jakieś 10 minut spaceru). W letnim sezonie miasto często uruchamia specjalne autobusowe linie sezonowe, dojeżdżające niemal pod samą główną plaże (ul.Kozia).

Opcji samochodowych jest sporo. Główny parking jest na tyłach głównej plaży (ul.Kozia), ale w szczytowe dni może być przepełniony. Można zaparkować też na poboczu ulic Kaczej lub Batki. Przy ul.Żołnierskiej jest niewielki parking, ale stamtąd na plaże trzeba kawałek podejść. Dosyć dużo miejsc parkingowych jest przy ul.Bagrowej, ewentualnie przy ul.Mierzeja Wiślana. Są też dwa parkingi płatne- jeden przy tawernie 'Horn’, a drugi przy pizzerii 'Peron Bagry’ (złożenie średniej wielkości zamówienia w lokalu zwalnia z opłaty parkingowej).


Kąpielisko Bagry – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

1 thought on “Bagry (Kraków) – Opis Kąpieliska”

  1. Krakowska klasyka, mnóstwo wspomnień i poznanych cudownych osób. Niestety deweloperzy mają chętkę na okoliczne tereny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top