Zalew Balaton w Trzebini
Zalew „Balaton” , zwany też „Sercem Trzebini” to jedno z najpopularniejszych kąpielisk w zachodniej Małopolsce. Położony w połowie drogi między Krakowem, a Katowicami akwen jest okrągłego kształtu, powierzchnia to 3,5 hektara, a linia brzegowa ma około 750m długości. Głębokość jest dosyć duża, w niektórych miejscach dochodzi nawet do 10 metrów. Woda w Balatonie jest bardzo czysta (1 klasa), zresztą zbiornik stanowi rezerwuar wody pitnej. Przejrzystość wody to 2-4 metry. Obiekt powstał w wyniku zalania starego wyrobiska wapienia w latach 60-tych XX-go wieku. W większości zalanych kamieniołomów woda ma błękitny kolor i Balaton nie jest tutaj wyjątkiem. Czysta i przejrzysta woda oraz duże głębokości powodują, że jest to dobre miejsce do nurkowania, a na dnie można znaleźć ciekawe obiekty (np. tory kolejowe, wagon czy fragmenty zatopionych jachtów). Balaton zasilany jest przez źródła podziemne. Formalnym opiekunem terenu jest związek wędkarski, koło nurkowe oraz miejscowy samorząd. Balaton otoczony jest (zwłaszcza od północy) przez strome skały, które są dobrym miejscem do wspinaczki. Można znaleźć na nich ciekawe amonity. Na północnej skale jest ładny punkt widokowy na Balaton i okolicę (Balaton można obejść wokół „górną” ścieżką, bez płacenia). Wokół akwenu jest trochę drzew, głównie po zachodniej stronie. Dominują brzozy.
W sezonie letnim wstęp na teren Balatonu jest płatny, ale nie jest to wysoka kwota (mieszkańcy Trzebini są z niej zwolnieni, płacąc tylko 1zł). Opłaty pobierane są w dwóch miejscach- przy wejściu głównym (od strony ul.Św.Stanisława) oraz przy wejściu „tylnym” (od ulicy Rybnej). Jeżeli ktoś koniecznie chce wbić się za darmo- jest to względnie możliwe, ale trzeba zejść ze stromej skarpy od północnej strony (wymagana duża zwinność i trzeźwość). W porze między późnym wieczorem, a wczesnym rankiem opłaty nie są pobierane, podobnie poza sezonem letnim. Po zapłaceniu za bilet klient otrzymuje opaskę na rękę, która umożliwia mu wyjście poza teren Balatonu i powrót.
Największym minusem Balatonu są parkingi, a konkretnie ich niewystarczająca ilość (w dodatku są płatne). Parking przy głównym wejściu jest niewielki i w szczytowe dni szybko się zapełnia. Podobnie dziki parking na łące naprzeciwko ulicy. W okolicach budynku przy ul.Stanisława 60 jest większy parking, również płatny, niestety to ciągle za mało i w upalne weekendy szybko brak na nim miejsc. Opcja „full wypas” to wjazd samochodem na teren Balatonu (gdzie też jest trochę miejsc parkingowych, także dla kamperów), ale wiąże się to z dodatkową opłatą. W pobliżu Balatonu jest przystanek autobusowy, przez który co 30-60 minut kursują autobusy z Chrzanowa do Trzebini. Ewentualnie można też zostawić samochód w okolicach „Małego Rynku” w Trzebini, tam powinny zawsze być jakieś wolne miejsca (do głównego wejścia nad Balaton jest stamtąd około 650 metrów).
Teraz o atrakcjach samego kąpieliska. Jest ono wysokiej jakości i nie ma się do czego przyczepić, nawet na siłę. Woda jest bardzo czysta, na terenie obiektu są toalety z bieżącą wodą, przebieralnie, natryski, oświetlenie, kosze na śmieci. Główna plaża znajduje się na południowym brzegu. Przy niej zbudowano podwieszane molo, dzielące kąpielisko na kilka stref głębokości: jest brodzik dla dzieci oraz 3 „baseny” (dla początkujących, zaawansowanych i coś pomiędzy). Można też pływać po zewnętrznej części molo, ale tam jest już bardzo głęboko. Przy południowej plaży jest bardzo rozbudowana oferta gastronomiczna, składająca się (w szczycie sezonu) z kilkunastu barów i knajpek, które oferują różnorakie napoje i żywność. Poza tym jest tam mini-kino, park linowy, boiska do siatkówki plażowej, siłownia plenerowa-kalisteniczna i kilka innych obiektów rekreacyjnych.
Druga plaża to zachodni brzeg. Tam jest spokojniej- więcej cienia i mniej hałasu. W sezonie na wodzie są tam dmuchańce-skakańce dla dzieci, a obok ustawiono kiosko-sauny. Górą, przez środek Balatonu przebiega bardzo okazała tyrolka. W ostatnim czasie na terenie Balatonu nie ma możliwości wypożyczenia kajaków i rowerków wodnych (kiedyś były, ostatnio ich nie ma). Balaton jest godnym polecenia, zadbanym miejscem na spędzenie wakacyjnego dnia nad wodą. Można tam spotkać ponadprzeciętną liczbę ładnych dziewczyn. Najbardziej spodoba się tam ludziom młodym, lubiącym imprezy, tłum i muzykę. Jeżeli ktoś woli miejsca mniej zatłoczone, bardziej naturalne i bezpłatne- dobrym pomysłem będzie wycieczka nad położone niedaleko Jezioro Chechelskie, ewentualnie nad totalnie dziki Gliniak.
Balaton – fotografie:
Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:
- Bąków (koło Kluczborka): Basen
- Bieruń: Jezioro Łysina
- Bolęcin (koło Chrzanowa): Gliniak
- Bytom: Pływalnia odkryta Kachla
- Chechło-Nakło (koło Tarnowskich Gór): Zalew
- Chrzanów-Trzebinia: Jezioro Chechelskie
- Częstochowa: Zalewy Adriatyk-Bałtyk-Pacyfik
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria I
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria III
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria IV (Kuźnica Warężyńska)
- Dobrzeń Wielki (koło Opola): Balaton
- Dzibice-Kostkowice (koło Zawiercia): Jeziora
- Dziergowice (koło Kędzierzyna-Koźla): Piaskownia
- Gliwice: Jezioro Czechowickie
- Gliwice: Jezioro Dzierżno Duże
- Gliwice: Kąpielisko Leśne
- Grodziec (koło Ozimka): Zatoka Bajka
- Jaworzno: Sosina
- Kalety: Zielona
- Kamień Śląski: Basenik
- Katowice: Borki
- Katowice: Bugla
- Katowice: Dolina Trzech Stawów
- Katowice: Morawa
- Katowice: Basen Rolna
- Katowice-Mikołów: Starganiec
- Kluczbork: Zalew
- Kłobuck: Zakrzew
- Korzonek (Koło Kędzierzyna-Koźla): Akwen
- Kraków: Bagry
- Kraków: Przylasek Rusiecki
- Kraków: Zakrzówek
- Kroczyce (koło Zawiercia): Basen bezpłatny
- Kuźnia Raciborska: Ośrodek 'Wodnik’
- Leśnica (koło Góry św.Anny): Kąpielisko
- Luboszyce (koło Opola): Ośrodek Żwirek
- Łaziska Górne: Żabka
- Mikołów: Basen Planty
- Mnichus (koło Ozimka): Staw Leśny
- Mysłowice: Stawy Hubertus
- Mysłowice: Park Słupna
- Myślina (koło Ozimka): Piaskownia
- Nowe Siołkowice (koło Opola): Przystań wodna
- Olza (koło Wodzisławia): Ośrodek wypoczynkowy
- Opole: Bolko
- Opole: Malina
- Opole: Piast
- Opole: Silesia
- Osowiec (koło Turawy): Jezioro Srebrne
- Pławniowice-Niewiesze (koło Gliwic): Jezioro
- Poraj (koło Częstochowy): Zalew
- Przeczyce-Boguchwałowice (koło Siewierza): Jezioro
- Pszczyna: Łąka
- Rogoźnik: Jeziora
- Rybnik: Basen letni Chwałowice
- Rybnik: Kąpielisko Kamień
- Rybnik: Kąpielisko Pniowiec
- Rybnik: Ruda
- Siamoszyce (koło Zawiercia): Zalew
- Siemianowice Śląskie: Basen Pszczelnik
- Sosnowiec: Kąpielisko Niwka
- Sosnowiec: Kąpielisko Sielec
- Sosnowiec: Stawiki
- Stare Olesno (koło Kluczborka): Ośrodek Anpol
- Suszec (koło Żor): Gwaruś
- Trzebinia: Balaton
- Turawa: Jezioro
- Tychy: Paprocany
- Wodzisław Śląski: Balaton
- Zabrze: Kąpielisko Leśne
- Zdzieszowice: Kąpielisko Miejskie
- Żarki (koło Myszkowa): Basen bezpłatny
- Żarki-Letnisko (koło Myszkowa): Jeziorko
- Żory: Staw 'Śmieszek’