Balaton – Wodzisław

Wodzisław Balaton Kąpielisko

Zbiornik wodny „Balaton” znajduje się we wschodniej części Wodzisławia Śląskiego, w dzielnicy Grodzisko. Staw ma podłużny kształt, jego powierzchnia to około 4 hektary, a długość linii brzegowej to niecałe 1400 metrów. W północnej części „Balatonu” znajdziemy plażę kąpielowo-rekreacyjną o wymiarach 120×20 metrów oraz 35-metrowe, drewniane molo. Woda jest dosyć czysta. Ilość ludzi na plaży bywa różna, ale raczej jest to poniżej „średniej krajowej”. Na pewno nie spotkamy tutaj dzikich tłumów takich, jak na Pogorii, Chechle czy Stawikach. „Balaton” to obiekt całoroczny, a dodatkowo w sezonie wakacyjnym plaża jest strzeżona przez ratowników i działa tu wypożyczalnia kajaków oraz rowerków wodnych. Wstęp jest bezpłatny (jedyna możliwość wydania pieniędzy na „Balatonie” to wymieniona wypożyczalnia sprzętów pływających).

„Balaton” to obiekt typowo „jednodniowy”, a baza noclegowa praktycznie nie istnieje. Jedyny „sensownym” środkiem transportu nad „Balaton” jest własny pojazd. Możemy zajechać i zaparkować (za darmo) od 3 stron: Od ulicy Brackiej (po minięciu szpitala dojedziemy na duży parking), od ulicy Jodłowej (parking przy cmentarzu, dojście do kąpieliska od południowej, „dzikiej” części stawu), lub od ulicy Grodzisko (parking w lesie, kilkaset metrów od plaży). Na upartego można też dojechać pociągiem (40 minut spaceru od dworca głównego w Wodzisławiu).

Terenem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Centrum w Wodzisławiu Śląskim. Bardzo mało jest śmieci, nawet w „dzikiej” części zbiornika i okolicznych lasach. Infrastruktura turystyczna (poza plażą) znajduje się na północy „Balatonu”, składa się ona z: wypożyczalni kajaków/rowerów wodnych, przebieralni, pomostów wędkarskich, ławeczek, „placu zabaw” w kształcie okrętu pirackiego, koszy na śmieci i ubikacji typu Toi-Toi. Brakuje niestety gastronomii i sklepów, więc wałówkę należy przywieźć ze sobą.

Całe południe „Balatonu” to tereny dzikie, ale czyste i „spacerowe”. Zbiornik otoczony jest leśną, dosyć ubitą ścieżką, poprowadzoną przy samym brzegu. Wokół „Balatonu” rozlega się duży las (głównie liściasty, ale są też iglaki) o wielkości około 200 hektarów. Znajdują się w nim oznakowane szlaki i ścieżki spacerowo-rowerowe. W północnej części lasu znajduje się słynna Baszta Rycerska (Wieża Romantyczna). Las ten słynie również ze słynnej mistyfikacji telewizyjnej, w której grupa wynajętych statystów „świętowała” urodziny pewnego austriackiego akwarelisty.


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top