Bolko Opole (Kamionka) – Opis Kąpieliska

Bolko Opole Kamionka Kąpielisko

Kąpielisko Bolko to najpopularniejsze kąpielisko letnie w Opolu. Jest też największe i najlepiej skomunikowane, leżąc niedaleko centrum miasta. Nazwa jest dosyć myląca, bo kąpielisko nie leży na wyspie Bolko, ale kawałek dalej, po drugiej stronie Odry. Kąpielisko to jedna z wielu opolskich „kamionek”, czyli zalany w 1997 roku stary kamieniołom margla. Staw ma 39 hektarów powierzchni i 2,7 kilometra obwodu. Jak to zazwyczaj bywa z kamieniołomami: woda jest bardzo czysta i przejrzysta, jej głębokość jest duża, temperatura chłodniejsza niż stawy „piaskowe” i „żwirowe”, a na brzegach spotkać można skaliste, strome skarpy. Kąpielisko leży bardzo blisko Odry, od której dzieli ją niespełna 100-metrowy pas ziemny, ale nie ma między nimi bezpośredniego połączenia (z korzyścią dla „kamionki”, w której woda jest dużo czystsza, niż w rzece). Główne kąpielisko położone jest przy Alei Przyjaźni, czyli DW423, łączącej Opole z Kędzierzynem. Nieopodal są dwa duże, bezpłatne parkingi (nie są ze sobą połączone drogą publiczną). Ten popularniejszy i bardziej zatłoczony, w pobliżu charakterystycznego, ceglanego komina znajduje się na końcu uliczki (bez nazwy), prowadzącej od strony przejazdu kolejowego na południowym końcu ulicy Marka z Jemielnicy. Drugi parking, na którym zawsze znajdą się wolne miejsca (nawet w najbardziej szczytowe dni) jest na końcu ulicy Żwirowej. Można też dojechać rowerem wzdłuż Odry, lub autobusem, albo nawet pociągiem (stacja Opole Groszowice jest około 1,5km od kąpieliska).

Kąpielisko podlega pod opolski MOSiR, a w utrzymaniu dobrej kondycji stawu pomaga PZW Opole, który ma tutaj swoje oficjalne łowisko wędkarskie. Kąpielisko otwarte jest w wakacje w godzinach 10-19, wtedy na plaży przebywają ratownicy. W pozostałych porach również można się kąpać, ale już bez ratowników i na własną odpowiedzialność (zimą chętnie robią to opolskie 'morsy’). Kąpielisko oznaczone jest bojami, obok nich jest pływający pomost- w jego sąsiedztwie dno jest dosyć płytkie. W pozostałych obszarach stawu woda jest głęboka, nawet do kilkunastu metrów. Plaża główna ma długość około 100 metrów, od strony północnej jest nieco pofałdowana przez skały i pagórek. Na plaży umiejscowiono słomiane parasole oraz ławeczki i kosze na śmieci. Za nią znajdziemy toalety (z bieżącą wodą), a obok parking rowerowy i kilka lokali gastronomicznych, aczkolwiek żaden nie jest wysokiego standardu (dominują lody, fast-food, przekąski i napoje). Jest też niewielki plac zabaw, siłownia plenerowa i dmuchańce dla dzieci. Przy pomoście można wypożyczyć kajak i rowerek wodny, ale jest ich niewiele i w szczytowe dni trzeba długo czekać. W sezonie wakacyjnym w okolicach kąpieliska niekiedy organizowane są miejskie imprezy, koncerty, zloty, zawody sportowe i akcje charytatywne.

Oprócz głównej plaży na stawie Bolko jest też kilka mniejszych, niestrzeżonych (głównie po północnej i wschodniej stronie). Większość z nich jest trudno dostępna, położona u progu stromych, często kamienistych skarp. Najpopularniejsza dzika plaża jest na północnym brzegu, koło parkingu ogródków działkowych (na którym niestety zazwyczaj nie ma miejsca). Wjazd jest gruntową drogą bez nazwy od strony przystanku autobusowego 'Marka z Jemielnicy’ i charakterystycznej wieżyczki dawnej cementowni.

Podsumowując, Bolko jest największym i najpopularniejszym kąpieliskiem letnim w Opolu. Infrastruktura turystyczno-plażowa jest bardzo rozbudowana, całość jest nowoczesna, wysprzątana i zadbana (w przeciwieństwie np. do niszczejącej Silesii, półlegalnego „Piasta” czy dosyć prowizorycznej Maliny). Z pewnością warto spędzić tam letni dzień, niestety ludzi na ogół jest mnóstwo, co wiąże się z kolejkami, hałasem i brakiem miejsca.


Bolko – Kamionka Opole – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top