Borki, Morawa, Stawiki

Borki, Morawa, Stawiki, Hubertus

W Szopienicach, na granicy Katowic i Sosnowca, przy ujściu Rawy do Brynicy znajduje się zespół kilku stawów kąpielowych – Borki, Morawa, Stawiki oraz 4 stawy Hubertus. Są to bardzo popularne miejsca wypoczynku wśród mieszkańców Śląska i Zagłębia. Pomimo gęstej zabudowy okolicy – woda jest tam dosyć czysta. Stawy są płytkie, więc woda w nich bardzo szybko się nagrzewa – już w lipcu jest ciepła, a w sierpniu to już istna „zupa” (w przeciwieństwie do głębszych jezior typu Chechło czy Pogoria4, gdzie woda zaczyna robić się ciepła dopiero w okolicach sierpnia). Poniżej krótki opis każdego z wymienionych stawów.


Borki

Borki to podłużny (około 700 na 100 metrów) staw, naprzeciwko Stadionu Ludowego (Zagłębia Sosnowiec). Co ciekawe – sam Stadion, jako jedyny obiekt Zagłębia Dąbrowskiego leży po „śląskiej” stronie rzeki Brynicy (kilkadziesiąt lat temu, decyzją dygnitarzy PRL przesunięto granice miast). Plaże znajdziemy zarówno po południowej (szopienickiej), jak i północnej (sosnowieckiej) stronie. W upalne weekendy bywa tam dosyć tłoczno, często natknąć się można na grillowców. Niektórzy wjeżdżają samochodami na samą plażę (co nie jest zabronione), o inny parking raczej tam trudno. Przy Borkach nie ma żadnej infrastruktury wypoczynkowej (sklepy, place zabaw, noclegi, ścieżki rowerowe itd.)

Kąpielisko Borki – fotografie:


Morawa

Morawa to największy z okolicznych stawów. Łatwy dojazd umożliwia tramwaj nr15. Po wschodniej stronie Morawy przebiega główna linia kolejowa Katowice-Zawiercie. Wypoczywają tam głownie mieszkańcy Szopienic, ale miejsce jest godne polecenia dla każdego amatora plażowania i kąpieli. W południowo-wschodnim rogu stawu (obok wieżowców przy ulicy Morawa w Katowicach) znajdziemy plażę, siłownię zewnętrzną oraz oddział harcerski, dysponujący kilkoma kajakami i łódkami.

Kąpielisko Morawa – fotografie:


Stawiki

Stawiki to najmniejszy z okolicznych stawów, jedyny znajdujący się w administracyjnym terenie Sosnowca (pozostałe leżą w Katowicach). Staw ten podlega pod sosnowiecki MOSiR, który regularnie inwestuje tam spore kwoty pieniężne. Posiada on bardzo dobrą „infrastrukturę towarzyszącą” (gastronomia, piwo, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, ścieżka rowerowo-rolkowa oraz centrum rozrywki letniej „Wake Zone”, gdzie wypożyczymy kajak, rowerek lub skorzystamy z nart wodnych na specjalnym wysięgniku). Plaża znajduje się na wschodniej stronie (przy rzece Brynicy), panuje na niej duży tłok, podobnie jak na pobliskiej alejce. Miejsce jest dosyć czyste, bezpieczne i kulturalne, bardzo popularne wśród mieszkańców okolicznych osiedli. Jest to jednak mały i lokalny staw, więc jeżeli ktoś mieszka daleko – dla własnego dobra lepiej niech wybierze inny, większy obiekt (np. Pogorię 4 , Chechło lub Przeczyce). Niespełna 2-hektarowe Stawiki to bodaj jedyne odkryte kąpielisko 200-tysięcznego Sosnowca, więc w sezonie panuje tam gigantyczny tłok.

Stawiki Sosnowiec – fotografie:


Stawy Hubertus

Po wschodniej stronie linii kolejowej znajdziemy 4 stawy Hubertus. Są one dzikie i zarośnięte. Woda jest podobnej jakości, co w sąsiedniej Morawie. Na Hubertusach nie ma żadnej infrastruktury, totalna dzicz, ale jeżeli ktoś nie lubi tłoku i hałasu, ceniąc sobie święty spokój – może mu się przy którymś z Hubertusów spodobać.


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

1 komentarz do “Borki, Morawa, Stawiki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.