Kąpielisko Leśne w Gliwicach

Kąpielisko Leśne w GliwicachKąpielisko Leśne w Gliwicach znajduje się między Osiedlem Kopernika, a Łabędami, nieopodal portu. Jak sama nazwa wskazuje- otoczone jest ono lasem. Obiekt składa się z 3 basenów, 2 brodzików i infrastruktury towarzyszącej. Teren jest strzeżony przez ratowników. Kąpielisko czynne jest w sezonie wakacyjnym, wstęp jest płatny, a bilety są całodniowe (ich ceny są średnie, można płacić kartą, są też ulgi dla młodzieży, emerytów, niepełnosprawnych, dużych rodzin, a dzieci do lat 3 wchodzą za darmo). Teren podlega pod gliwicki samorząd (MZUK). Na kąpielisko są 3 niezależne wejścia- dwa od strony ul.Oriona i jedno od północy, z lasu przy ul.Toszeckiej. U dołu strony jest obszerna fotogaleria.

Wszystkie z basenów mają nieregularny kształt, a zejścia do wody są łagodne (nieckowate), bez ostrych progów brzegowych. W sumie niecek jest 5- od zachodu są to: basen duży, basen środkowy, basen mały, brodzik duży i brodzik mały. Niecki nie są wypełnione do pełna, więc na brzegach każdego basenu jest wąski, betonowy pas, na którym można się rozłożyć z ręcznikiem. Więcej miejsca na plażowanie jest wokół basenów, gdzie są duże tereny trawiaste (niewielka część jest w cieniu drzew).

Rozmiary basenów są następujące. Duży (najgłębszy, pływacki) ma 0.4 hektara powierzchni i 300 metrów obwodu. Jest on wyposażony w 73-metrową zjeżdżalnię. Basen środkowy ma 0.48 hektara powierzchni, 1.2 metra głębokości i 270 metrów obwodu. W jego rogu pływa w wielki, gumowy 'dmuchaniec’ dla dzieci. Na środku basenów dużego i środkowego są stelaże z metalowych rur, trudno powiedzieć jaka jest ich rola, poza możliwością zrobienia sobie krzywdy. Basen mały (płytki) ma kształt litery „D”, 0.2 hektara powierzchni i 170 metrów obwodu. Do tego dochodzą dwa brodziki dla najmłodszych. Większy z nich ma około 70cm głębokości, a w małym woda jest do kostek, na środku jest fontanna. W obu brodzikach są niewielkie zjeżdżalnie. Wokół wszystkich basenów są natryski.

Infrastruktura 'towarzysząca’ przedstawia się następująco. Na kąpielisku w godzinach otwarcia są 3 'murowane’ restauracje o różnym standardzie. Można w nich kupić lody, piwo, napoje, zapiekanki, hamburgery, kiełbasy z grilla, frytki, słodycze i inne przekąski. Jest też osobna budka z lodami. Jeżeli dzień jest upalny (zwłaszcza w weekend) to w pobliżu basenów dostawiane są kolejne budki, kioski oraz 'mobilne’ punkty gastronomiczne. W dwóch miejscach (przy wejściach) są przestronne toalety z bieżącą wodą. W 4 miejscach wydzielono strefę do palenia tytoniu. Na terenie kąpieliska są boiska do siatkówki plażowej oraz plac zabaw dla dzieci. Przy północnym wejściu jest wypożyczalnia leżaków. W długim budynku na południu od basenów jest baza ratowników, punkt medyczny, a obok przebieralnia oraz depozyt. Całość uzupełniają liczne alejki, ławeczki, kosze na śmieci. Na terenie całego obiektu obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt. Kąpielisko Leśne od zachodu sąsiaduje z halą „Olimpijczyk”, w której działa jedyna w okolicy 50-metrowa pływalnia kryta, ale jest to całkiem odrębny obiekt, z osobnymi biletami. Na wschód od Kąpieliska Leśnego (od strony ul.Toszeckiej) znajdują się 4 stawy, ale są one niedostępne (ogrodzone).

Całość sprawia wrażenie pozytywne, jednak bez rewelacji. Kąpielisko jest urokliwe, ale stare (zbudowane w czasach, gdy Gliwice były niemieckie) i od dłuższego czasu nie przechodziło żadnej dużej modernizacji (podobnie sprawy wyglądają w bliźniaczym Kąpielisku Leśnym w Zabrzu). Budynki gliwickiego kąpieliska już na pierwszy rzut oka wyglądają na wiekowe. Zarządca obiektu z pewnymi sukcesami próbuje dbać o teren jak najlepiej, ale pewnych rzeczy nie da się pokonać bez gruntownego remontu. Dosyć często zdarza się też, że kąpielisko nie jest w całości otwierane równo ze startem wakacji, lecz dopiero w lipcu. Nasza wizyta odbyła się tam pod koniec czerwca i wówczas duży basen był dopiero przygotowywany do otwarcia (aczkolwiek bilet z tej okazji był trochę tańszy), więc warto przed wizytą upewnić się czy kąpielisko jest w ogóle otwarte i w jakim procencie. W razie problemów z dostępnością- całkiem niedaleko, na drugim końcu lasu jest kąpielisko Czechowice, które otwarte jest zawsze.

Dojazd i parkingi

Przy ulicy Oriona znajduje się przystanek „Osiedle Kopernika Kąpielisko”, gdzie kursuje dosyć dużo autobusów. Na teren kąpieliska można wejść z rowerem. Przy kąpielisku są 2 parkingi (niepołączone ze sobą). Pierwszy (większy) przy ul.Oriona, obok basenu „Olimpijczyk”. Drugi jest przy leśnej drodze, bocznej od ul.Toszeckiej, przy północnym wejściu na kąpielisko. W powszednie oraz niezbyt pogodne dni nie ma żadnego problemu z parkowaniem (nie trzeba też za nie płacić). Problem z miejscami parkingowymi może pojawić się w 'szczytowe’ terminy, czyli upalne weekendy, gdy ludzi jest najwięcej. Wówczas można poszukać szczęścia na pobliskim osiedlu (ul.Galaktyki, Syriusza).


Kąpielisko Leśne w Gliwicach – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top