Pogoria III – Opis kąpieliska
Pogoria 3 Plaża Kąpielisko

Zalew Pogoria III w Dąbrowie Górniczej to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku dla ludzi z Zagłębia Dąbrowskiego, a także Górnego Śląska. Obiekt stworzono w 1975 roku, wskutek kontrolowanego zalania nieczynnych wyrobisk piaskowych wodami rzeki Pogorii. Spośród czterech sąsiadujących ze sobą zalewów „Pogoria” to właśnie „trójka” jest najpopularniejsza wśród wielbicieli plażowania. Zbiornik ma około 2 kilometry kwadratowe powierzchni oraz 6km obwodu. Maksymalna głębokość to około 17 metrów (na północy), ale zdarzają się też płycizny we wschodniej części zalewu. Woda jest bardzo czysta, dzięki licznym małżom, które ją filtrują.

Infrastruktura towarzysząca jest bardzo dobra, znajdziemy tutaj wszystko co potrzebne (z wyjątkiem bazy noclegowej, która jest średniej jakości). Wokół Pogorii III istnieje dobrej jakości ścieżka rowerowa, niestety często bywa zatłoczona. „Życie plażowe” koncentruje się głównie na południu zalewu, w okolicach drewnianego pomostu. Właśnie tam jest główna, piaszczysta plaża kąpielowa o długości aż 460 metrów (w sezonie strzeżona przez ratowników WOPR, działa też punkt medyczny), a na jej tyłach jest bardzo dobra baza gastronomiczna (łącznie ponad 20 punktów sprzedaży w szczycie sezonu- od kebabów, lodziarni, food-trucków, beach-barów po dobrej klasy restauracje). W pobliżu znajdziemy wypożyczalnię kajaków, rowerów wodnych i łódek. Ponadto na południu Pogorii III znajdziemy place zabaw dla dzieci, dmuchańce-skakańce, mini salony gier, a latem często odbywają się tutaj imprezy muzyczno-taneczne, festyny, pokazy czy zloty motoryzacyjne. Często organizowane są również wydarzenia sportowe – biegi, maratony, nordic-walking, wyścigi rowerowe, konkurencje pływackie, siatkówka plażowa i wiele innych dyscyplin.

Przy głównej plaży jest utwardzony parking na ponad 100 miejsc (w sezonie płatny). Przy nim jest przystanek autobusowy, z którego możemy dojechać m.in. do centrum miasta i Gołonogu. Z głównej stacji kolejowej w Dąbrowie na plażę jest około 1700 metrów w linii prostej. W upalne weekendy przy Pogorii III (na łąkach przy ulicy Siewierskiej) otwierane są dodatkowe parkingi (również płatne), niestety w szczytowe dni bywają tutaj duże korki, gdyż dojazd na główną plażę możliwy jest jedynie osiedlowymi uliczkami od południowej strony.

Pogoria III – fotografie:

Oprócz głównej plaży przy Pogorii III jest też wiele mniejszych, dzikich plaż (przerw w zaroślach). Nie ma tam ratowników, gastronomii, ani toalet, ale nie ma też tłumów. Najpopularniejsza z dzikich plaż znajduje się na końcu półwyspu od strony Osiedla Łęknice.

Na wschodzie zalewu, przy ulicy Zakładowej znajdziemy podłużny, darmowy parking- tam też dojazd jest najłatwiejszy. Obok prężnie działa przystań żeglarska. Pogoria III to jedno z najpopularniejszych miejsc do uprawiania sportów wodnych.  Są motorówki, łodzie, czółna, małe jachty, windsurfing. Odbywają się tutaj liczne zawody i regaty. Działa też klub nurkowy (woda jest czysta i dość głęboka, więc warunki do nurkowania są bardzo dobre). Zimą widywane są bojery, a także miłośnicy morsowania. Nie brakuje tu wędkarzy. Pogoria III to miejsce godne szczerego polecenia, jedyne minusy to kiepski dojazd samochodowy (zwłaszcza do głównej plaży – przez osiedlowe uliczki) oraz duże tłumy w upalne dni. Nieopodal znajduje się też kąpielisko Pogoria I, a w 2005 roku, w pobliżu uruchomiono także kolejną, czwartą Pogorię, którą opisano TUTAJ.

 

Pogoria III – infrastruktura:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top