Kąpielisko Letnie Ruda w Rybniku
Ośrodek „Ruda” to najpopularniejsze kąpielisko letnie w Rybniku i całej okolicy. Jest to teren ogrodzony, biletowany, zarządzany przez lokalny samorząd (MOSiR). Obiekt, położony przy ul.Gliwickiej 72 czynny jest w sezonie wakacyjnym. Goście mają do dyspozycji szereg atrakcji wodnych, gastronomicznych i rekreacyjnych. Ośrodek jest monitorowany i strzeżony przez dużą liczbę ratowników. Ludzi na „Rudzie” jest stosunkowo dużo (wielokrotnie więcej, niż np. na rybnickim basenie letnim w Chwałowicach), zwłaszcza w czasie upałów.
Dojazd do Rudy umożliwia DK78 (z Gliwic do Rybnika), obok obiektu jest też dosyć popularny przystanek autobusowy. Przy samym wejściu są dwa duże, bezpłatne parkingi, mieszczące około 300 samochodów. Jest to wystarczające w dni powszednie oraz przy „średniej” pogodzie. W upalne weekendy parking przy wejściu może być zapełniony- wówczas można zostawić auto na dwóch 'rezerwowych’ parkingach na północ od „Rudy”, z obu stron 'Ronda Europejskiego’ (z kolei odradzam parkowanie przy pobliskim centrum handlowym, bo tam dłuższy postój jest płatny i często sprawdzają to kontrolerzy z blankietami mandatowymi).
Ceny biletów wstępu na Rudę są średniej wysokości, aczkolwiek istnieje kilka ulg (dla młodzieży, rodzin, studentów, seniorów, osób niepełnosprawnych, ponadto są też karnety oraz zniżki dla posiadaczy rybnickiej karty mieszkańca), a po godzinie 16-tej cena jest obniżona. Wejściówkę można kupić zarówno w kasie „klasycznej”, jak i w biletomacie.
Woda w basenach jest bardzo czysta, regularnie monitorowana przez sanepid. Jej parametry fizyko-chemiczne znajdziemy na tablicach, wywieszonych obok wejścia.
Głównym punktem „Rudy” są oczywiście obiekty wodne. Strefa basenowa wyłożona jest miękkim tartanem, aby zminimalizować ryzyko zrobienia sobie krzywdy przy upadku. Pierwszy basen jest typowo pływacki, składa się z 8 torów o długości 25 metrów, obok jest niewielka trybunka 'kibicowska’. Drugi basenik to płytki brodzik dla dzieci, o długości 32 metrów. Obok niego jest wodny plac zabaw dla dzieci, czyli zespół fontann, pluskających wodą od dołu i z góry. Największy i najpopularniejszy basen jest „aquaparkowy”. Znajdziemy w nim „wirek” ze wzburzoną woda, jaccuzi, tryskające wodą grzybki i inne wodne bajery. Obok dużego basenu są też 2 zjeżdżalnie: kręta zjeżdżalnia 'niebieska’ ma 87 metrów długości i 8.5m wysokości, a mniejsza 'żółta’, prosta, wysoka na 3 metry zjeżdżalnia ma 4 tory zjazdowe o długości 15.5 metra.
W centralnej części strefy basenowej stoi budynek bazy ratowników. Wokół basenów jest kilka natrysków, a cała okolica to duża łąka, gdzie można rozłożyć się z ręcznikiem. Obok niej są boiska: 3 piaszczyste do siatkówki plażowej i jedno (utwardzone) do koszykówki.
Strefa gastronomiczna znajduje się w zadaszonym pawilonie w budynku głównym. Są tam stoiska oraz maszyny z lodami, goframi, napojami, słodyczami, frytkami, burgerami i innymi fast-foodami, a także stoliki z krzesłami, gdzie można spokojnie zjeść. W tym samym pawilonie jest kilka urządzeń „barowych”: stoły do bilarda i cymbergaja, automat do gier oraz maszyna do wyciągania maskotek.
W głównym budynku są też toalety, przebieralnie, wypożyczalnia leżaków, prysznice oraz szafki depozytowe na kluczyk (wówczas nie ma obaw, że ktoś ukradnie nasze rzeczy nawet, gdy przyszliśmy sami). Obok głównego budynku jest bardzo porządny i bogaty w atrakcje plac zabaw dla dzieci oraz siłownia plenerowa. Na zachód od basenów jest 7 hektarowy, dosyć dziki staw, przy którym można wypożyczyć kajak lub rowerek wodny. W sąsiedztwie „Rudy” jest stadion piłkarsko-żużlowy ROWu Rybnik oraz kolka boisk treningowych tego klubu.
Podsumowując, Ruda nie bez powodu jest najmodniejszym kąpieliskiem letnim w całym półmilionowym regionie ROW. Na miejscu znajdziemy wszystko, co potrzebne na jednodniowy wypoczynek. Spodoba się tu głównie młodzieży i dzieciom. Teren jest zadbany, bezpieczny i wysprzątany. Poniższe zdjęcia robione były w dzień powszedni, około południa, przy umiarkowanej pogodzie, wówczas na Rudzie jest stosunkowo luźno, jednakże w upalny weekend na obiekcie bywają naprawdę wielkie tłumy i wtedy „Ruda tańczy jak szalona” 😉
Ruda Rybnik – fotografie:
Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:
- Bąków (koło Kluczborka): Basen
- Bieruń: Jezioro Łysina
- Bolęcin (koło Chrzanowa): Gliniak
- Bytom: Pływalnia odkryta Kachla
- Chechło-Nakło (koło Tarnowskich Gór): Zalew
- Chrzanów-Trzebinia: Jezioro Chechelskie
- Częstochowa: Zalewy Adriatyk-Bałtyk-Pacyfik
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria I
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria III
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria IV (Kuźnica Warężyńska)
- Dobrzeń Wielki (koło Opola): Balaton
- Dzibice-Kostkowice (koło Zawiercia): Jeziora
- Dziergowice (koło Kędzierzyna-Koźla): Piaskownia
- Gliwice: Jezioro Czechowickie
- Gliwice: Jezioro Dzierżno Duże
- Gliwice: Kąpielisko Leśne
- Grodziec (koło Ozimka): Zatoka Bajka
- Jaworzno: Sosina
- Kalety: Zielona
- Kamień Śląski: Basenik
- Katowice: Borki
- Katowice: Bugla
- Katowice: Dolina Trzech Stawów
- Katowice: Morawa
- Katowice: Basen Rolna
- Katowice-Mikołów: Starganiec
- Kluczbork: Zalew
- Kłobuck: Zakrzew
- Korzonek (Koło Kędzierzyna-Koźla): Akwen
- Kraków: Bagry
- Kraków: Przylasek Rusiecki
- Kraków: Zakrzówek
- Kroczyce (koło Zawiercia): Basen bezpłatny
- Kuźnia Raciborska: Ośrodek 'Wodnik’
- Leśnica (koło Góry św.Anny): Kąpielisko
- Luboszyce (koło Opola): Ośrodek Żwirek
- Łaziska Górne: Żabka
- Mikołów: Basen Planty
- Mnichus (koło Ozimka): Staw Leśny
- Mysłowice: Stawy Hubertus
- Mysłowice: Park Słupna
- Myślina (koło Ozimka): Piaskownia
- Nowe Siołkowice (koło Opola): Przystań wodna
- Olza (koło Wodzisławia): Ośrodek wypoczynkowy
- Opole: Bolko
- Opole: Malina
- Opole: Piast
- Opole: Silesia
- Osowiec (koło Turawy): Jezioro Srebrne
- Pławniowice-Niewiesze (koło Gliwic): Jezioro
- Poraj (koło Częstochowy): Zalew
- Przeczyce-Boguchwałowice (koło Siewierza): Jezioro
- Pszczyna: Łąka
- Rogoźnik: Jeziora
- Rybnik: Basen letni Chwałowice
- Rybnik: Kąpielisko Kamień
- Rybnik: Kąpielisko Pniowiec
- Rybnik: Ruda
- Siamoszyce (koło Zawiercia): Zalew
- Siemianowice Śląskie: Basen Pszczelnik
- Sosnowiec: Kąpielisko Niwka
- Sosnowiec: Kąpielisko Sielec
- Sosnowiec: Stawiki
- Stare Olesno (koło Kluczborka): Ośrodek Anpol
- Suszec (koło Żor): Gwaruś
- Trzebinia: Balaton
- Turawa: Jezioro
- Tychy: Paprocany
- Wodzisław Śląski: Balaton
- Zabrze: Kąpielisko Leśne
- Zdzieszowice: Kąpielisko Miejskie
- Żarki (koło Myszkowa): Basen bezpłatny
- Żarki-Letnisko (koło Myszkowa): Jeziorko
- Żory: Staw 'Śmieszek’
Co tu dużo pisać? Legendarny basen znany w całej okolicy.
Tereny ROW & KSG!