Zalew Sosina w Jaworznie

Sosina Jaworzno Plaża

Zalew „Sosina” w Jaworznie to największy zbiornik wodny w tym mieście oraz jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku i plażowania wśród okolicznych mieszkańców. Obiekt powstał w roku 1967 w wyniku zalania części kopalni piasku podsadzkowego „Szczakowa”. Wraz z upływem czasu zalew był coraz większy, a po całkowitej likwidacji piaskowni osiągnął on ostateczny rozmiar około 44-51 hektarów (w zależności od poziomu wody i metody pomiaru). Średnia głębokość w Sosinie to 2 metry, dno jest łagodne i 'przewidywalne’, bez głębin, płycizn i stromych skarp. Woda jest dosyć dobrej jakości, spełnia ona wymogi II klasy czystości. Obwód linii brzegowej to około 4600 metrów. Wokół Sosiny jest niezła, asfaltowa ścieżka spacerowo-rowerowa. 420 metry od wschodniego wierzchołka Sosiny przebiega granica województw: śląskiego i małopolskiego. Wprawdzie zalew jest położony po „śląskiej” stronie, ale historycznie Sosina (jak i całe Jaworzno) to zachodnia Małopolska.

Sosina ma kształt wydłużonej litery „L”, gdzie najbogatsza infrastruktura turystyczno-rekreacyjna występuje we wschodniej części (na „podstawie” litery „L”). Cała reszta to tereny dzikie (poza wspomnianą ścieżką-obwodnicą), gdzie lubią usadowić się wędkarze (mają oni do dyspozycji liczne pomosty i inne 'miejscówki’). We wschodniej części zalewu jest dosyć duża wyspa, będąca bazą dla kilku chronionych gatunków ptaków.

Dojazd do Sosiny umożliwia ulica Bukowska (trasa z Jaworzna do Bukowna). Około 2km od Sosiny znajduje się stacja kolejowa „Jaworzno Szczakowa”, gdzie zatrzymuje się dużo pociągów, jadących z różnych stron (Katowice, Kraków, Kielce, Zawiercie i inne). Przy Sosinie znajduje się kilka parkingów. Największy z bezpłatnych jest przy „Nowej Plaży” (oznaczony na mapach Google jako „Parking nad Sosiną”). W „zwykłe” dni (poza sezonem, lub w kiepską pogodę) zawsze można znaleźć tam wolne miejsca, ale w upalne weekendy miejsc na pewno szybko zacznie brakować. Trochę bezpłatnych miejsc jest na poboczu głównej ulicy Bukowskiej. Na upartego można też zaparkować na dużym placu przy pętli autobusowej i biurowcu przy ul.Bukowskiej 12. Jeżeli jednak jest szczyt sezonu i z nieba leje się żar- prawdopodobnie trzeba będzie zapłacić za parking. Wjazd na płatny teren jest w okolicy przystanku autobusowego oraz hotelu z restauracją (ul.Bukowska 10). Po opłaceniu parkingu mamy do dyspozycji cały teren za szlabanem, jest to w sumie prawie 1000 miejsc parkingowych na zachodnim i południowo-zachodnim brzegu zalewu. Przed szlabanem jest wyświetlacz, informujący ile wolnych miejsc jest na terenie obiektu.

Infrastruktura plażowo-kąpielowa jest nad Sosiną bardzo rozwinięta. Funkcjonują tutaj 3 lub 4 plaże (zależy, czy teren południowy liczyć jako jedną, czy dwie plaże). Wstęp na każdą z nich jest bezpłatny. Wokół Sosiny obowiązuje zakaz grillowania, ale jest kilka wyznaczonych do tego miejsc. Ostatnia rozbudowa Sosiny miała miejsce w roku 2022, kiedy to powstała tzw. „Nowa Plaża nad Sosiną” (nazwijmy ją plaża nr1), położona przy nowym, bezpłatnym parkingu. Plaża ta jest piaszczysto-trawiasta i ma około 200 metrów długości. Obok niej są bezpłatne, nowoczesne toalety i parking dla rowerów. Teoretycznie jest tutaj „zakaz kąpieli”, ale nikt go nie przestrzega (chodzi o to, że plaża jest niestrzeżona, więc za ewentualne wypadki nie będzie odpowiadał zarządca terenu). Plaża nr1 od północy kończy się na nowym molo spacerowym. Przy plaży nr1 jest problem z obiektami gastronomicznymi, a konkretnie ich brakiem.

Plaża nr2, również niestrzeżona (zwana też „Plażą przy Gościńcu Wodnik”) jest najmniejsza, ma około 45m długości. Jest przy niej niewielkie molo z rowerkami wodnymi, które można wypożyczyć. Na skarpie powyżej plaży jest gościniec „Wodnik”, czyli hotel z restauracją oraz sezonowym barem letnim i altaną biesiadną.  Między plażami nr1 i 2 powstał kompleks nowoczesnych boisk, placów zabaw, siłowni plenerowych, piaskownic, ławek. Całość jest zadbana i warta uwagi, niestety położona w otwartym terenie, bez krzty cienia.

Plaże „nowe” na północy Sosiny (nr1 i 2) – fotografie:


Główna i najstarsza część kąpieliska przy Sosinie to zachodni i południowo-zachodni brzeg. Przy wierzchołku zalewu jest amfiteatr na kilkaset miejsc. Z obu stron amfiteatru są połączone ze sobą plaże- nazwijmy je nr3 i nr4. Za nimi są wielkie łąki, służące niekiedy za parkingi oraz miejsce do organizowania koncertów i festiwali. Z tyłu, wzdłuż drogi jest cały „pasaż” z barami, knajpami, food-truckami, lodziarniami, salonami gier czy atrakcjami dla dzieci. Między plażami nr2 i 3 jest prywatny, ogrodzony ośrodek wypoczynkowy z własną plażą, kortem tenisowym i domkami noclegowymi. Między plażami nr3 i 4 jest pomost, który wyznacza teren 'oficjalnego’ kąpieliska (jedyne miejsce przy Sosinie, strzeżone przez ratowników). W pobliżu są liczne toalety, natryski, wypożyczalnie sprzętów pływających i inne atrakcje. Idąc bardziej w stronę „centralnego południa” tereny plażowo-kąpielowe ustąpią ośrodkom jachtowym oraz noclegowym- znajdziemy tam wiele klubów i sekcji żeglarskich. Za nimi, mniej więcej od wyspy są już tereny dzikie.

Podsumowując, Sosina jest ogromnym, godnym polecenia obiektem z 3-4 plażami, który może ugościć kilka, może nawet kilkanaście tysięcy osób jednocześnie. Całość jest wysprzątana, zadbana, monitorowana i oświetlona nocą. Jest tu wszystko, co potrzeba plażowiczom. Podstawowe rzeczy (wstęp na plażę, natryski czy toalety) są bezpłatne. Warto na koniec przypomnieć „legendarny” wywiad (który w pewnym momencie skręcił w dosyć dziwną stronę), często „wyrzucany” na główną stronę przez algorytmy Youtube.

Plaże „główne” (południowe) przy Sosinie i ich okolice:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top