Dolina Trzech Stawów w Katowicach

dolina_trzech_stawow_kapiel

Dolina Trzech Stawów (Sztauwajery) to najpopularniejsze miejsce wypoczynkowe w Katowicach. Samych stawów jest tam (wbrew nazwie) około 10, jednakże kąpiel dozwolona jest tylko w jednym – tym „przyklejonym” do południowej jezdni autostrady A4, obok Węzła Murckowskiego (patrz mapka poniżej). Nie owijając w bawełnę – kąpielisko to ma jeden, jedyny atut – lokalizacja. Rzut beretem od centrum Katowic, świetny dojazd z każdej strony (od strony ulicy 3 Stawów, prowadzącej z węzła na Nikiszowiec z DK86, lub z ulicy Lotnisko). Dolina 3 Stawów jest idealnym miejscem na wycieczki rowerowe, rolki, piwo z przyjaciółmi czy spacer z dziewczyną, wizytę w pobliskich restauracjach, ale z plażowaniem jest już trochę gorzej. Nie ma też możliwości wypożyczenia kajaka, łodki i rowerka wodnego. Jednakże możliwość samej kąpieli istnieje, w przeciwieństwie np. do Parku Śląskiego, gdzie po Kąpielisku 'Fala’ zostały już tylko wspomnienia. W pobliżu stawu znajduje się sporo domków letniskowych do wynajęcia. Przy stawie często można spotkać wędkarzy.

Przy stawie „kąpielowym” są 2 dość duże plaże, po obu jego stronach. Wokół jest asfaltowy trakt pieszo-rowerowy, ławki i mini-plac zabaw ze stołami do ping-ponga. Teoretycznie obok stawu jest znak „Zakaz Kąpieli”, ale służby mundurowe go nie respektują i chyba nikt tam jeszcze nie dostał mandatu (w letnie weekendy kąpią się tam tłumy ludzi). Największe minusy kąpieliska na 3 Stawach to hałas samochodowy oraz niezbyt czysta woda i plaże. Larmo z autostrady A4 i DK86, oraz z łączącego ich Węzła Murckowskiego jest ogromne, więc należy zapomnieć o wypoczynku w ciszy. Nie ma ratownika – kąpiel na własną odpowiedzialność. Czystość wody pozostawia wiele do życzenia – niejednokrotnie widywane są tam taplające się w wodzie psy (zwłaszcza po sezonie), ale tragedii nie ma – ludzie się tam tłumnie kąpią i nie umierają 🙂

W związku z powyższym – miejsce nie nadaje się na całodniowe plażowanie z rodziną, w tym celu lepiej wybrać inne kąpieliska opisane na niniejszej stronie. Z drugiej strony – miejsce jest dobre w sytuacjach, gdy ktoś mieszka niedaleko i nie ma czasu na dalszą eskapadę, albo gdy ktoś przejeżdża rowerem i chce się tylko ochłodzić przed dalszą trasą. Jeżeli ktoś nie chce wchodzić do wody, tylko się poopalać i nie przeszkadza mu hałas – również powinien być zadowolony.

Kąpielisko na Dolinie Trzech Stawów – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *