Jezioro Przeczyckie
Jezioro Przeczyce-Boguchwałowice

Jezioro Przeczyckie (inaczej: Zalew Przeczycko-Siewierski) to ciekawe miejsce wypoczynkowe dla mieszkańców Śląska, Zagłębia i Częstochowy. Położone jest one w Gminie Mierzęcice, w pobliżu Siewierza i Lotniska w Pyrzowicach. Powstało w 1963 roku jako sztuczny zbiornik na rzekach Czarna Przemsza i Mitręga. Powierzchnia Jeziora to około 5km2, a średnia głębokość to 4.5 metra. Główne miejsca wypoczynku plażowego znajdują się na południu oraz zachodzie jeziora (przy miejscowościach Przeczyce i Boguchwałowice).

Na południu (w Przeczycach) znajduje się 700-metrowa zapora. Obok niej (na północny zachód) znajdziemy sporą plażę trawiastą. Jest to miejsce raczej dzikie, nie ma restauracji ani sklepów. Na plażę można wjechać samochodem. Obok jest siedziba WOPR i kilka domków letniskowych do wynajęcia.

Plaża południowa (przy zaporze w Przeczycach):


Infrastruktura bardziej rozbudowana jest po północnej stronie, w Boguchwałowicach. Ciągnie się ona od ulicy Nadbrzeżnej (wzdłuż której jest 18 uliczek z domkami letniskowymi), przez ulicę Białą (i boczne), Wakacyjną, Pakową, aż do ulicy Swobody. Między wymienionymi ulicami a jeziorem znajdują się liczne plaże kąpielowe, restauracje, parkingi, wypożyczalnie sprzętu pływającego (kajaki, łodzie, rowery wodne). Najwięcej jest domków letniskowych, kempingowych oraz domków typu „Brda”. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że baza noclegowo-letniskowa jest przy Jeziorze Przeczyckim największa wśród wszystkich akwenów Województwa Śląskiego. Wielu mieszkańców regionu spędza tutaj weekendy, urlopy, a nawet całe wakacje.

Jezioro od północnej strony (Boguchwałowice) – fotografie:

Minusem jest totalny brak infrastruktury rowerowej. Można oczywiście dojechać tam rowerem (normalnymi ulicami), ale nie ma co liczyć na jakieś krajobrazowe ścieżki rowerowe wokół jeziora. Jeżeli ktoś lubi wjeżdżać rowerem pod górkę – polecam trasę z Przeczyc (ulica Targowa) przez miejscowości: Sadowie, Nowa Wieś, Twardowice, Siemonia i potem na południe w stronę Rogoźnika. Przewyższenie na tym szlaku sięga 300 metrów, ja tam jechałem kilka dni temu (w upale) i na szczycie byłem blisko zawału serca.

Woda w jeziorze jest dosyć czysta. Dojazd jest bardzo dobry – przez DK78 (na którą łatwo można dostać się z trasy ekspresowej S1 i „Gierkówki” – DK1). Największym jednak atutem Jeziora Przeczyckiego jest względny spokój. Ludzi jest stosunkowo mało (w porównaniu z pobliską Pogorią IV czy Jeziorem Nakło-Chechło). Na Przeczycach-Boguchwałowicach praktycznie zawsze można znaleźć miejsce do parkowania i wolny kawałek plaży, nawet w czasie najbardziej szczytowych weekendów letnich.


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *