Jeziora Rogoźnik

Jeziora Rogoźnik

rogoznik_kapielisko

Rogoźnik to wieś, położona w Gminie Bobrowniki, kilka kilometrów na północ od Siemianowic Śląskich. W samym Rogoźniku znajdują się dwa zalewy kąpielowe, które utworzone zostały na rzece Jaworznik, ich gospodarzami jest koło wędkarskie. Wokół pierwszego z nich (zachodniego) usytuowane są domki letniskowo-noclegowe, małe pole campingowo-namiotowe, trzy punkty gastronomiczne oraz stanowisko WOPR wraz ze strzeżoną plażą, boiskiem do siatkówki i wypożyczalnią sprzętu pływającego (kajaki, rowery wodne, łódki). Teoretycznie przy stawie znajduje się znak „Zakaz Kąpieli”, lecz nikt nie wie o co w nim chodzi – wszak na miejscu jest ratownik, sekcja WOPR oraz często patrol policyjny, a kąpielisko jest ogrodzone kolorowymi bojami. W sezonie letnim odbywają się tam cyklicznie imprezy muzyczne.

Przed zalewem od strony Bobrownik (od ulicy Kościuszki) znajduje się dość spory parking, na który opłaty za wjazd pobierane są jedynie w weekendy lipca i sierpnia. Jest to jednocześnie najpopularniejszy dojazd nad akweny. Inna droga dojazdowa prowadzi przez ulicę Cmentarną. W pobliżu znajduje się przystanek Rogoźnik Osiedle, obsługujący kilka autobusowych linii KZK GOP. Przejrzysta woda i zadbana plaża z niewielkim rozmiarem stawu tworzą swoistą oazę. Jest tam spokojnie i cicho, a nawet w upalne weekendy wakacyjne nie ma wielkiego tłoku na plaży. Kąpielisko jest wręcz przesadnie strzeżone. Wypływanie poza oznaczony teren, grillowanie na plaży, emitowanie głośnej muzyki czy nieodpowiednie zachowanie najczęściej wiąże się z interwencją służb ratowniczych lub mundurowych. Jeżeli ktoś lubi uprawiać plażowanie w sposób „mniej grzeczny” – lepszym miejscem będzie dla niego pobliskie jeziorko – Rogoźnik II (patrz niżej).

Rogoźnik I – fotografie:Rogoźnik II

Drugi zbiornik znajduje się tuż obok pierwszego. Posiada on punkty gastronomiczne, aczkolwiek brak mu strzeżonej plaży – jest większy i bardziej dziki, choć niekoniecznie trzeba traktować to jako minus. Normą jest grillowanie i picie alkoholu kupionego we własnym zakresie, jednakże specjalnie wielkiego „chacharstwa” tam nie ma. Piasek i brak zakazów (a może raczej kontroli) zapewnia swobodę tworzącą miejsce, gdzie bardzo chętnie wypoczywają mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Rogoźnik II – Fotografie:

Park Rogoźnik

W pobliżu jeziorek znajdziemy „Park Rogoźnik”, gdzie występują ścieżki turystyczno-rowerowe, siłownia „pod chmurką”, amfiteatr z restauracją, place zabaw, boisko do siatkówki plażowej, a nawet mały skatepark. Ustronna lokalizacja zapewnia naprawdę godne polecenia warunki do wypoczynku.
Park Rogoźnik – fotografie:

Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

1 myśl w temacie “Jeziora Rogoźnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.