Zalew Kluczbork
Zalew Kluczbork jest sztucznym jeziorem na rzece Stobrawie. Powstał stosunkowo niedawno, bo w latach 2009-2012. Pełni on role retencyjne, a także rekreacyjne. Jego powierzchnia to około 60 hektarów, a pojemność to około 1.5 miliona m3. Woda w Zalewie jest dosyć czysta i nadaje się do kąpieli. Główna plaża znajduje się na północno-wschodnim wierzchołku jeziora (na końcu ul.Letniskowej w miejscowości Ligota Górna). W sezonie letnim Zalew przyciąga wielu turystów i plażowiczów. Przy głównej plaży (po obu stronach ul.Letniskowej) funkcjonują dwa duże, bezpłatne parkingi- jeden utwardzony, a drugi 'ziemny’. Jest też przystanek autobusowy- rozkład jazdy znajduje się na jednym ze zdjęć poniżej. Oprócz atrakcji wypoczynkowych niekiedy organizowane są tutaj różnorakie imprezy, np. turniej siatkówki, pokazy ratownictwa, wyścigi na kajakach i łodziach, dmuchańce dla dzieci, koncerty, zloty motoryzacyjne i wiele innych.
Przy głównej plaży funkcjonuje jedna duża, stacjonarna restauracja. W ciepłe dni wakacyjne dodatkowo można spotkać tutaj przyczepy i food-trucki z fast-foodami, napojami, lodami, goframi i innymi przekąskami. Nieopodal można znaleźć 2 oryginalne 'budowle’, czyli drewniane sauny z widokiem na Zalew.
Sama plaża jest piaszczysta, bardzo pojemna, ma około 250 metrów długości i nawet w szczytowe dni sezonu każdy znajdzie dla siebie miejsce. Okolica jest zadbana i wysprzątana przez zarządcę (samorząd kluczborski). W wakacje terenu kąpieliska strzegą ratownicy WOPR. Można wypożyczyć kajak, rowerek wodny lub łódkę. Przy plaży są natryski i przebieralnie. Na północ od plaży (z drugiej strony wału) jest duża, trawiasta łąka, na której znajdziemy m.in. plac zabaw z ławeczkami, stołami, miejscem na ognisko, kilkoma urządzeniami siłowni zewnętrznej oraz trzema kamiennymi grillami.
Pozostałe części wybrzeża są spokojniejsze, jednak nie nadają się do kąpieli i plażowania, gdyż wyłożone są kamieniami (można tam jednak powędkować, lub posiedzieć nad wodą). We wschodniej części Zalewu są 2 bliźniacze, okrągłe wysepki. Przy południowym brzegu znajdziemy górkę widokową, która została usypana podczas budowy Zbiornika.
Wokół Zalewu istnieje niezłej jakości utwardzona ścieżka pieszo-rowerowa, umożliwiająca objechanie go wokół oraz odwiedzenie innych, ciekawych miejsc (np. sąsiedniego, urokliwego Parku Miejskiego w Kluczborku). Lokalny informator turystyczny chwali się, że w okolicach istnieje około 200km ścieżek rowerowych i ciągle budowane są kolejne. Niedaleko Zalewu w Kluczborku funkcjonuje Ośrodek (z letnim basenem) w Bąkowie.
- Tablica informacyjna
- Restauracja przy plaży
- Restauracja i różne budki
- Kiosk z lodami i innymi węglowodanami
- Cennik wypożyczalni
- Sauna z widokiem na Zalew
- Ścieżka rowerowa przy plaży
- Plaża
- Plaża
- Plaża, w środku wieża ratowników
- Natrysk i przebieralnia na plaży
- Plaża
- Plaża i kąpielisko
- Ścieżka rowerowa przy plaży
- Ścieżka rowerowa przy plaży
- Wschodni kraniec Zalewu
- Mostek na wschodzie Zalewu
- Ścieżka na południowym brzegu
- Górka widokowa, w tle plaża
- Zachodni brzeg Zalewu
- Śluza na wypływie Stobrawy
- Północno-zachodni róg Zalewu
- Jedna z okrągłych wysepek
- Ścieżka w dzikiej części Zalewu
- Grille i ławeczki
- Huśtawki na placu zabaw
- Plac zabaw
- Parking 'ziemny’ , ul. Letniskowa
- Parking utwardzony , ul. Letniskowa
- Rozkład jazdy autobusów
Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:
- Balaton – Dobrzeń Wielki
- Balaton – Wodzisław Śl.
- Bąków k. Kluczborka
- Borki – Katowice
- Jezioro Chechło-Nakło
- Jezioro Czechowickie – Gliwice
- Dolina Trzech Stawów – Katowice
- Jeziora Dzibice-Kostkowice
- Jezioro Dzierżno Duże
- Hubertus – Mysłowice
- Rybnik – Kamień
- Kluczbork – Zalew
- Korzonek – Akwen Vivo
- Kroczyce – Basen
- Jezioro Łysina – Bieruń
- Morawa – Katowice
- Ośrodek Olza
- Jezioro Paprocańskie – Tychy
- Jezioro Pławniowice
- Rybnik – Pniowiec
- Poraj – Zalew
- Jezioro Przeczyckie
- Przystań Wodna – Nowe Siołkowice
- Jeziora Rogoźnik
- Pogoria III – Dąbrowa Górnicza
- Pogoria IV (Kuźnica Warężyńska)
- Siamoszyce – Zalew
- Słupna – Mysłowice
- Jezioro Srebrne (Osowiec)
- Stare Olesno – Anpol
- Stawiki – Sosnowiec
- Jezioro Turawskie
- Żarki – Basen
- Żarki – Letnisko
- Żwirek – Luboszyce