Bugla Katowice- Opis Kąpieliska
Bugla to popularne kąpielisko letnie w Katowicach, zlokalizowane przy ulicy Żeliwnej 26d, na południowym-wschodzie dzielnicy Załęże. Funkcjonuje ono w tym miejscu już od roku 1935, a w latach 2009-2011 zostało gruntownie wyremontowane (niestety, zlikwidowana została okazała skocznia). Obecnie teren kąpieliska jest ogrodzony i zajmuje powierzchnię około 32 hektarów. Wstęp jest płatny, ceny biletów (całodniowych) są średniej wysokości, ponadto są liczne ulgi, np. dla młodzieży, niepełnosprawnych, emerytów, posiadaczy katowickiej karty mieszkańca, a na kilka godzin przed zamknięciem cena jest obniżana o połowę. Bilet można kupić w kasie lub przez internet (warto to zrobić w najbardziej upalne dni, zwłaszcza w weekend, gdyż do kasy wtedy zazwyczaj tworzą się kolejki). Zarządcą terenu jest katowicki samorząd (konkretnie jego spółka-córka MOSiR). Nazwa wzięła się od nazwiska Edwarda Bugli, przedwojennego przedsiębiorcy, który dzierżawił ten teren.
Na terenie kąpieliska zabronione jest spożywanie alkoholu (lub przyjście po 'kilku głębszych’), ponadto jest zakaz grillowania, wprowadzania zwierząt oraz rowerów (przed wejściem jest parking rowerowy oraz stacja wypożyczania rowerów). Na terenie Bugli wyznaczonych jest kilka miejsc do palenia tytoniu (w pozostałej części kąpieliska palenie jest zabronione).
Lista basenów jest następująca:
Basen pływacko-sportowy „duży” ma wymiary 50×25 metrów i głębokość od 1.5 do 2.3 metrów. Na jego dnie jest napis „Bugla”.
Basen pływacki „mały” ma wymiary 24×11 metrów, głębokość od 1.2 do 1.6 metra. Na jego brzegu są dwie stalowe, tryskające wodą w dół fontanny.
Basen „rekreacyjny” ma wymiary 26×22 metrów, głębokość od 1 do 1.4 metra. Uchodzą do niego dwie zjeżdżalnie- duża rurowa oraz krótka, prosta i szeroka 'rodzinna’. W jego rogu jest okrągły hydromasaż i obok dwie fontanny (takie same, jak na małym basenie), a na środku 'półwysep’ z platformą dla ratowników.
Basen „jacuzzi” to ośmiokąt, który w najdłuższym miejscu ma 16 metrów długości. Głębokość to 90cm. Woda w nim jest wzburzona, a pojemność maksymalna to 70 osób.
Ponadto na Bugli jest strefa dla najmłodszych, składająca się z trzech niecek o niewielkiej głębokości (25-35cm). Dwie pierwsze są w kształcie koła, mniejsze z nich ma 8 metrów średnicy, a większe- 13. Mniejsze położone jest nieco wyżej i woda z niego wpływa do większego. W okrągłych brodzikach są ozdoby w kształcie foki, żółwia i ptaka oraz fontanna. Obok jest jeszcze trzeci brodzik w kształcie sześciokąta o średnicy 10 metrów. Na jego środku jest kolorowy „zamek” niewielką zjeżdżalnią i fontannami, a nad jego dachem jest wielkie wiadro, do którego leje się woda i raz na jakiś czas przechyla się ono, wylewając nagle swoją zawartość, co bardzo podoba się dzieciakom.
Woda we wszystkich basenach i brodzikach jest czysta, sieciowa, filtrowana i regularnie badana przez sanepid.
Teren Bugli można podzielić na dwie 'strefy’. Centralna, strefa basenowa jest ogrodzona niewielkim płotkiem od zewnętrznej, plażowo-usługowej. Między nimi w kilku miejscach są 'nogomyjki’, ułatwiające utrzymanie czystości w środku. W strefie basenowej jest nawierzchnia z betonowej kostki. Prócz basenów są w niej też dwa budynki gospodarcze, stanowiska ratowników oraz ławeczki.
Strefa plażowo-usługowa (czyli wszystko pomiędzy ogrodzeniem wokół basenów, a ogrodzeniem zewnętrznym kąpieliska) to około 80% powierzchni całego obiektu. Koncentruje się tu bogata infrastruktura, ułatwiającą pobyt gościom, którzy akurat nie zamierzają się kąpać. Przede wszystkim są tu duże, trawiaste powierzchnie, służące za 'plaże’ (częściowo położone w cieniu drzew oraz zamontowanych na stałe parasoli). W dwóch miejscach są budynki z toaletami i umywalniami (stanowisk jest mnóstwo). Przy wejściu jest rząd kilkunastu przebieralni. W pobliżu kas biletowych można wypożyczyć leżak (odpłatnie), lub skorzystać z depozytu. Obok wejścia są cztery pawilony gastronomiczne. Z pozoru wyglądają one identycznie, ale w każdym można kupić coś innego i sumaryczna oferta jest dosyć zróżnicowana (lody, gofry, hamburgery, frytki, zapiekanki, słodycze, chipsy, inne przekąski i fast-foody oraz napoje bezalkoholowe). Między tymi budkami jest placyk z ławkami i stolikami, gdzie można skonsumować swoje zamówienie. Oprócz tego w czasie największego 'oblężenia’ Bugli (przy ładnej pogodzie i w weekendy) na kąpielisku pojawiają się dodatkowe, mobilne punkty gastronomiczne typu food-truck, riksza czy wózeczek z watą cukrową. Na Bugli jest bogata oferta sportowa- od strony ul.Żeliwnej są piaszczyste boiska do siatkówki i piłki nożnej, a po przeciwnej stronie jest tartanowe boisko do koszykówki oraz 'orlik’ ze sztuczną nawierzchnią (oba oświetlone). Bliżej basenów jest też siłownia plenerowa, stół do ping-ponga oraz punkt medyczny.
Podsumowując, Bugla jest niezłym miejscem na spędzenie wakacyjnego dnia. Basenów jest sporo, baza sanitarna, gastronomiczna i sportowa również jest niezła. Liczba ludzi jest (tak jak wszędzie) uzależniona od pogody i dnia tygodnia- nieraz (w tygodniu i temperaturze poniżej 25 stopni) są pustki, ale nieraz (upalne weekendy) są tłumy, kolejki i gwar (wówczas w ciągu jednego dnia przez Buglę przewija się nawet kilkanaście tysięcy osób). Kąpielisko jest zadbane, wysprzątane i estetyczne, strzeżone przez ratowników, ochroniarzy i monitoring. Raz na jakiś czas zdarzy się tu incydent (kałowy lub kibolski), ale tego nie da się uniknąć, gdyż Bugla to największe sztuczne kąpielisko w całym mieście, a druga na tej liście Rolna jest już znacznie mniejsza. Pewnym minusem jest hałas z przebiegającej obok autostrady oraz ruchliwej linii kolejowej.
Dojazd i parkingi
Dojazd samochodowy na ulicę Żeliwną możliwy jest albo od strony Załęża i ulicy Pukowca, albo z autostrady A4 (ul.Kochłowickiej) od strony Węzła Mikołowskiego (niestety, linia kolejowa tworzy barierę drogową, uniemożliwiającą bezpośredni dojazd od strony położonego po sąsiedzku Śródmieścia). Przy kąpielisku są dwa wielkie, bezpłatne parkingi. Pierwszy, utwardzony przy samym wejściu i zakręcający przy torach kolejowych oraz (gdyby na pierwszym nie było miejsca) drugi, bardziej dziki wzdłuż ulicy Żeliwnej (oba na fotografiach na samym dole). Prawie zawsze są tu wolne miejsca, z wyjątkiem około 3-4 najbardziej 'szczytowych’ dni sezonu, czyli niedziel z temperaturą ponad 30 stopni, gdy na Bugli są największe tłumy.
Na Buglę można dojechać również rowerem, autobusem (przystanki przy ulicy Kochłowickiej i Żeliwnej), a nawet pociągiem w dwóch wariantach. Z przystanku Załęże (linii kolejowej S1 z Katowic do Gliwic i S8 z Katowic do Lublińca) idziemy do końca ulicą Pukowca i w prawo Żeliwną, a ze stacji Brynów (linii z Katowic do Tychów i Mikołowa) ulicą Przekopową i tunelikiem pod autostradą. Z obu tych stacji PKP do kąpieliska jest około 1300 metrów.
Na północnym końcu ulicy Żeliwnej jest kładka nad torami kolejowymi, prowadząca na 'centralne’ Załęże i okolice kościoła, gdzie ulicą Gliwicką kursują liczne tramwaje. Na upartego piechotą da się na Buglę dojść od strony Śródmieścia- ulicą Raciborską do końca przez szlaban, kawałek za nim wejść lekko w lewo w WŚM (Wąską Ścieżynkę Międzykrzakową), a potem 'półlegalnie’ przejść nią przez dwa torowiska kolejowe i wychodzimy na parkingu kąpieliska.
Bugla – fotografie:
Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:
- Bąków (koło Kluczborka): Basen
- Bieruń: Jezioro Łysina
- Bolęcin (koło Chrzanowa): Gliniak
- Bytom: Pływalnia odkryta Kachla
- Chechło-Nakło (koło Tarnowskich Gór): Zalew
- Chrzanów-Trzebinia: Jezioro Chechelskie
- Częstochowa: Zalewy Adriatyk-Bałtyk-Pacyfik
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria I
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria III
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria IV (Kuźnica Warężyńska)
- Dobrzeń Wielki (koło Opola): Balaton
- Dzibice-Kostkowice (koło Zawiercia): Jeziora
- Dziergowice (koło Kędzierzyna-Koźla): Piaskownia
- Gliwice: Jezioro Czechowickie
- Gliwice: Jezioro Dzierżno Duże
- Gliwice: Kąpielisko Leśne
- Grodziec (koło Ozimka): Zatoka Bajka
- Jaworzno: Sosina
- Kalety: Zielona
- Kamień Śląski: Basenik
- Katowice: Borki
- Katowice: Bugla
- Katowice: Dolina Trzech Stawów
- Katowice: Morawa
- Katowice: Basen Rolna
- Katowice-Mikołów: Starganiec
- Kluczbork: Zalew
- Kłobuck: Zakrzew
- Korzonek (Koło Kędzierzyna-Koźla): Akwen
- Kraków: Bagry
- Kraków: Przylasek Rusiecki
- Kraków: Zakrzówek
- Kroczyce (koło Zawiercia): Basen bezpłatny
- Kuźnia Raciborska: Ośrodek 'Wodnik’
- Leśnica (koło Góry św.Anny): Kąpielisko
- Luboszyce (koło Opola): Ośrodek Żwirek
- Łaziska Górne: Żabka
- Mikołów: Basen Planty
- Mnichus (koło Ozimka): Staw Leśny
- Mysłowice: Stawy Hubertus
- Mysłowice: Park Słupna
- Myślina (koło Ozimka): Piaskownia
- Nowe Siołkowice (koło Opola): Przystań wodna
- Olza (koło Wodzisławia): Ośrodek wypoczynkowy
- Opole: Bolko
- Opole: Malina
- Opole: Piast
- Opole: Silesia
- Osowiec (koło Turawy): Jezioro Srebrne
- Pławniowice-Niewiesze (koło Gliwic): Jezioro
- Poraj (koło Częstochowy): Zalew
- Przeczyce-Boguchwałowice (koło Siewierza): Jezioro
- Pszczyna: Łąka
- Rogoźnik: Jeziora
- Rybnik: Basen letni Chwałowice
- Rybnik: Kąpielisko Kamień
- Rybnik: Kąpielisko Pniowiec
- Rybnik: Ruda
- Siamoszyce (koło Zawiercia): Zalew
- Siemianowice Śląskie: Basen Pszczelnik
- Sosnowiec: Kąpielisko Niwka
- Sosnowiec: Kąpielisko Sielec
- Sosnowiec: Stawiki
- Stare Olesno (koło Kluczborka): Ośrodek Anpol
- Suszec (koło Żor): Gwaruś
- Trzebinia: Balaton
- Turawa: Jezioro
- Tychy: Paprocany
- Wodzisław Śląski: Balaton
- Zabrze: Kąpielisko Leśne
- Zdzieszowice: Kąpielisko Miejskie
- Żarki (koło Myszkowa): Basen bezpłatny
- Żarki-Letnisko (koło Myszkowa): Jeziorko
- Żory: Staw 'Śmieszek’
Szału nie ma, ale i tak jest to najlepsze kąpielisko w całych Katowicach